Diyarbakırlı işadamlarına çağrı!

Diyarbakırlı iş adamı Dara Atilla Aras, uzun yıllar süren çatışmalı ortam nedeniyle, Diyarbakır’ı terk ederek batı illerine yerleşen ve yatırımlarını oralarda sürdüren Diyarbakırlı iş adamlarına çağrı yaptı.

İş Adamı Dara Atilla Aras’tan

Diyarbakırlı İşadamlarına Çağrı!

Diyarbakırlı iş adamı Dara Atilla Aras, uzun yıllar süren çatışmalı ortam nedeniyle, Diyarbakır’ı terk ederek batı illerine yerleşen ve yatırımlarını oralarda sürdüren Diyarbakırlı iş adamlarına çağrı yaptı.

Diyarbakırlı iş adamlarına seslenen Omega Şirketler Kurulu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mali İşler Sorumlusu Dara Atilla Aras, barış süreciyle birlikte akan kanın durmasının en büyük kazanım olduğunu belirterek ; " Diyarbakırlı iş adamlarını bu kadim kente dönerek yatırım yapmaya davet ediyoruz" diyerek sözlerine devam etti.

"DİYARBAKIR'IN KONYA'DAN KAYSERİ'DEN FARKI YOK"

Diyarbakırlı iş adamı Dara Atilla Aras barış sürecinin etkilerinin olumlu etkilerini şu sözlerle dile getirdi: "İnsanları duygu ve düşüncelerini dışavurumu bağlamında yasaklayarak, baskı altına alarak bir şeyi ortadan kaldıramıyoruz. Yıllarca Türkiye bunun acısını çekti. Bizim bölge hep yanlış yöntemlerle yatırımcılarla yönlendirildi. İş camiasında hep reaksiyon yaratıldı.. Oysa yatırım için Diyarbakır'ın Konya'dan Kayseri'den hiç bir farkı yok Barışın ve müzakerelerin başlamasıyla toplumsal barış için herkes elini taşın altına koymalı. Bir çok çevrelerin kafasındaki o şablonlar, o yargılar henüz yıkılmış değil. Ancak zaman içinde yıkılacak" diyerek sözlerini bitirirken son olarak "Önce sabrı, sonra kinsizlik ve öfkesizliği öğrenmeliyiz" dedi.

YATIRIMCILARI DİYARBAKIR’A DAVET EDİYORUZ

Artan işsizliğe çözüm noktasında Diyarbakırlı hemşerilerini kente davet eden Dara Atilla Aras, bu konuyla ilgili şunları söyledi: "Her şeyden önce analarımızın gözyaşının dinmesi, akan kanın durması, bizler için tarifi imkânsız bir mutluluk kaynağıdır. Uzun yıllardır özlemini çektiğimiz çatışmasızlık ortamıyla beraber, bölgemiz genelinde ticaretin canlanması noktasında hepimize büyük görevler düşüyor" dedi.

DİYARBAKIR HER ANLAMDA YATIRIMA ELVERİŞLİ

Aras, yatırım yapmak isteyen müteşebbisleri Diyarbakır’a davet ettiklerini belirterek bu konuyla ilgili olarak şunlara dikkat çekti: ‘Diyarbakır yeni yatırımlara her anlamda el verişli. İnsan kalitesi, lojistik konumu, coğrafik konumu gibi özellikleriyle Diyarbakır İlimiz, batıda veya güneyde yapılacak yarımlara karşın daha avantajlı bir konumda.

Özellikle de devletimizin her anlamda yapmakta olduğu destek ve teşvik yasaları bu bölgeye yatırım yapmayı çok cazipleştirmektedir. Sonuç olarak Konya’da, Kayseri de yatırım yapanların % 50’sinden fazlasının farklı kentlerden gelen ufku geniş yarımcılarımızı bu bölgeye de aynı modelleme ile çok daha verimli sonuçlar alabileceği görülmektedir’ diyerek sözlerini bitirdi.

OMEGA ŞİRKETLER GRUBU NASIL GELİŞTİ..

Omega Şirketler Grubunun geçmişine göz atacak olursak, Omega Şirketler Grubunun 1974 yılında Diyarbakır’da kolektif bir şirket olarak ticaret hayatına başladı. Ardından 1985 yılında merkezini Ankara’ya alıp limited şirkete dönüştü.

1994 yılında ise daha da büyüyerek Anonim şirket unvanıyla ticaret hayatına devam etmiştir. Günümüze kadar kamu ve özel sektör kuruluşlarına Ana yüklenici olarak gerçekleştirdiğimiz projeler ile temel faaliyet alanımız olan inşaat ve taahhüt sektöründe haklı pay sahibi oldu. Omega Şirketler Grubu 41 yıllık derin sektörel deneyim ve tecrübesini; gerçekleştirdiği her projede, üretim bilinci, katma değer ve işletme kültürü oluşturarak kanıtlamış ve değer üretme misyonuyla hareket etmiştir.

70 ADET PROJEYİ BAŞARIYA ULAŞTIRDI

Bunun yanı sıra, ‘Kalite-zaman-maliyet’ üçlemesini Ana ilke olarak benimseyerek; mimari standartlara, teknik şartnamelere, idari ve mevzuat şartlarına, inşaat teknikleri ve sanatına uygun biçimde, 31.12.2014 tarihi itibariyle 70 adet projeyi başarıyla tamamlamıştır. Türkiye’de çağdaş mimari ile çevre

dostu modern yasam birlikteliğini destekleyen projelere imza atmak amacıyla derin deneyimini yenilikçi iş modelleri ile tarif etmekte; proje ve üretim konusunda uzman ekibi çözüm ortaklarıyla işbirliği içerisinde dünya standartlarını uygulamaktayız.

Ayrıca şirketimiz yurtdışı inşaat piyasalarını da takip etmekte olup; çok uluslu projelerde yer alabilecek konumdadır, bu amaçla iş geliştirme projelerimiz devam etmektedir hâlihazırda Kuzey Irak Rusya ve Dubai’de yerel partnerlerle işbirliği görüşmeleri devam etmektedir. Yurtiçi projelerimizdeki deneyim ve başarılarımız enternasyonal pazarlar için gelecek hedeflerimiz olmuştur. Etik değerlere bağlı kalarak istikrar içinde büyüme ve yenilikçi, rekabetçi, basari odaklı bir varoluş vizyonumuzdur.

BARIŞ SÜRECİYLE GELİŞTİ

Bu bakımdan barış süreci önem arz etmektedir. Barış süreci ile beraber bölgemiz yeni bir ivme kazandı. Yaşamın temelinde insan mutluluğu öncelikli hedeftir. Ekonomisi düzgün olan insan aile kent ülke her anlamda birliktelikten yana olacaktır dolayısıyla yöre insanına sağlanacak istihdam ile Diyarbakır halkı eğitim ekonomi ve sağlık sorununda otomatik çözeceğinden birlikte yaşamayı daha güçlü ve sıkı talep eden şehir olacaktır.

Unutmayalım ki, Diyarbakır semboldür, simgedir dolayısıyla burada yapılacak yatırımlar civar kentlere örnek olacaktır tekrar ediyorum Diyarbakır tarihiyle Geçmişiyle günceldir. Mekke ve Medine’den sonra en çok mukaddes yapıların olduğu bir kenttir. Peygamberler ve sahabeler beldesi bu mukaddes kent, sinesinde barındırdığı sayısız cami, kilise ve ibadethane ile, dünyada çok kente nasip olacak zenginliğe sahiptir. Bu kent ışıktır ve diğer kentlere ışığını saçacaktır.

YENİ YATIRIMLARLA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLAYACAĞIZ

Dara Atilla Aras, kent ekonomisine katma değer katacak ve istihdama büyük katkı yapacak yeni yatırımları ile ilgili olarak da şunları söyledi: ‘İlk etapta 450 vatandaşımız istihdam edilecek. Yani ortalama 6 kişilik aile ve yan sektörleri ile beraber 2760 kişiye ekmek kapısı açılmış olacak. Ambalaj ve paketleme bölümünde çalışan bütün personeller bayanlardan oluşacak. Hesapladığımız zaman bu sayı toplamda yapılacak istihdam oranının % 35’ine tekabül ediyor. Yani çalışanlarımızın üçte biri bayanlardan oluşacak.

KENT EKONOMİSİNE KATMA DEĞER KATMAK HEDEFİNDEYİZ

Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk kapsamında % 10 oranında engelli çalıştıracağız. Ayrıca muhtelif sosyal ve kültürel etkinliklerde bulunacağız. Örneğin bölgemize ülkemizin diğer kentlerinden ve faklı ülkelerden konuklar davet ederek, Diyarbakır’ımızın mukaddes ve tarihi yerlerini gezdireceğiz.

Gebze’de bakır boru imalatı yaptığımız beş bin metre kare bir tesisimiz vardı. Ancak Diyarbakır’da yatırım kararı alınca arsası ile birlikte sattık. 1996 yılında şirket karar alarak Diyarbakır'da mevcut fabrika inşaatımızın yerinde on bin metre kare kapalı alan üzerine PVC kapı ve pencere fabrikasını kurmaya karar verildi. Ürün lisansı alıp, fabrikanın stabilizesini yaparlar.

Ancak 28 Şubat post-modern darbesiyle yatırım dosyası maalesef rafa kaldırılır. 2011 yılında on bin metre kara daha yanına yapma kararı aldık ve 2012 haziran ayında ek binanın temelini attık. Bugün itibariyle yüzde 90 bitim Aşamasına geldi. ÜLKEMİZ İÇİN HEDEFLERİMİZ BÜYÜK

Aslında Diyarbakır ve ülkemiz için hedeflerimiz büyük. Eğitim alanında hedefimiz ‘Ana okuldan başlayıp, üniversite dâhil büyük bir eğitim kompleksi oluşturmak. Bunun dışında sağlıkta uluslar arası bir sağlık kuruluşu ile anlaşıp sağlık kompleksini Diyarbakır'da kurmayı hedefliyoruz. Ayrıca yenilebilir enerji kaynakları konusunda ön fizibilite etüdlerimizi sürdürmekteyiz. Bu konuda Çin-Türk iş Adamları derneğiyle işbirliği içerisindeyiz’.

ATİLLA DARA ARAS KİMDİR?

Atilla Dara Aras 1979 Diyarbakır doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Ve Mühendislik fakültesi inşaat mühendisliği bölümü mezunu. ABD’de Bulunan New York Üniversitesi’nde Betonarme ve Çelik yapılar Üzerinde master yaptı. Profesyonel olmasa da güzel bağlama çalıyor. Aynı zamanda bir çok sivil toplum örgütlerinin üyesi. 2004 yılında şirketin yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 2009 yılından bu yana yönetim kurulu başkan yardımcısı mali ve idari işlerden sorumlu. Teşkilatçı yapıya sahip ekonomi politikaları, teknoloji, motivasyon ve liderlik konularında yurt içi ve yurt dışında bir çok seminerde konuşmacı olarak katılmış bulunmakta.

YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası