Eyüphan Kaya'dan "hak arama yolları" semineri

Diyarbakır Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesinde İnsan Hakları haftası münasebetiyle “hak arama yolları” içerikli bir seminer Aktivist Eyüphan Kaya tarafından verildi.

İçerik itibariyle; İnsanın onuru, Temel haklarımız, Ayrımcılık ve haksızlığa müdahale ve yöntemi, Dilekçe hakkı, Tutanak tutma, Şikâyet dilekçesi verme, Bilgi edinme konusunda öğrencilere bilgi verildi.

Gelen bütün peygamberler mazlumun kimliğine, inancına bakmadan arkalarında durduklarını ifade eden Kaya, yüce Allah, “sadece zalim kimselere karşı düşmanlık yapabilirsiniz” buyurmaktadır, ayrıca adil şahitlerden olmamız gerektiği hasebiyle olup biten olaylara karşı“Bana ne, Sana ne?” demeye hakkımız yoktur dedi.

 İnsan haklarını bir bütün olarak ele almamız gerektiği halde; birinci, ikinci, üçüncü kuşak insan hakları şeklinde ele alınmaktadır.

Birinci kuşak insan haklarının başında yaşam hakkı gelmektedir, bir insanın hayatı elinden alınmışsa diğer haklarının hangisinden bahsedebilirsiniz.

Fiziki ve psikolojik işkenceye tabi tutulmama hakkı, bir insan kendini ifade ettiği zaman böyle bir endişesi varsa kendini rahat ifade edebilir mi?

Güvenli bir yaşam sürdürme hakkımız var.

 Bunu sağlamak devletin işi, biz de yasalara uyarak devlete bu konuda yardımcı olmalıyız. Bu birinci kuşak haklarımız teminat altına alındığı zaman diğer haklarımızı yaşama imkânımız oluyor. İfade özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğümüz var, herkesin özel yaşamına, ahlaki ve kültürel değerlerine saygı gösterilme hakkına sahibiz.

Resmi Kurumlarda; hakarete uğramama, ayrımcılığa ve haksızlığa uğramama hakkımız var. İşlerimizin zamanında ve savsaklanmadan, hemen bitirilmesini, istemeye hakkımız var. Unutmayalım vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmak suçtur. Ayrımcılık yapan rütbesi ve makamı ne olursa olsun cezalandırılır, diyen Kaya, Hz.Ali’nin şu ifadesini hatırlattı, “Mazlum zalime destek olmasaydı zulüm devem etmezdi”ancak hakkımızı ararken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var.

Hakkı teslim olmak, sakinliğinizi bozmamak, ciddi bir tonda konuşmak(kaba değil), kendinizden emin halde, kararlılığınızı göstermek, hakkınızı bildiğinizi fark ettirmek. Bağırıp çağırarak, saldırarak haklı olduğunuz halde haksız duruma düşebilirsiniz, dedi

Rum suresi 22.ayette “Dillerinizin ve renklerinizin farklı olması Allah’ın ayetlerindendir.” diye ferman edilmektedir. Öyleyse farklıya değil, varsa bir yanlış davranışı ona karşı durmak lazımdır, diyerek sunumunu tamamladı.

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası