Van YYÜ’de 21 bin ceviz tohumu ekildi

Van'da Ceviz Eylem Planı kapsamında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülen projeyle 21 bin ceviz tohumu ekildi.

  • Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2015
  • Okunma: 418
  • Kategori: TABİAT

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) Ceviz Eylem Planı kapsamında bölgede ceviz üreticilerine büyük katkı sağlayacak 21 bin ceviz tohumunun ekimi yapıldı.

Orman İşletme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Ceviz Eylem Planı” kapsamında YYÜ Sert Kabuklular Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü ile Van Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmayla üniversite seralarına yaklaşık 21 bin ceviz tohumunun ekimi yapıldı.

Konuyla ilgili olarak konuşan YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Vangölü Havzası’nda bulunan Adilcevaz, Bahçesaray, Çatak ve Gevaş’ta yetiştiriciliği yapılan üstün vasıflı cevizlerden alınan tohumların dikiminin yapıldığını ifade etti.

“Elde edilen cevizler aşılanarak ceviz bahçeleri tesis edilecek”

Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, “Tohumlar çimlendirilmeye başlanmıştır. Elde edilen cevizler aşılanarak ceviz bahçeleri tesis edilecektir. Proje kapsamında elde edilen aşılı cevizler 2016 yılında Vangölü Havzası’nda ceviz yetiştiriciliği yapılan bölgelerdeki üreticilere dağıtılarak ceviz bahçeleri tesis edilmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Prof. Dr. Kazankaya ve Orman İşletme Müdürü Yüksel Özcan tarafından yürütülen proje ile bölgenin iklim koşullarına dayanıklı cevizler sayesinde Vangölü Havzası’nda ceviz üretiminin artırılması hedeflenirken, proje ile bölgede yetiştiricilik yapanlara ilave katma değer sağlanacağı ve bölgenin ceviz üretiminin artacağı belirtiliyor. (İLKHA)

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası