Siirt Valiliği 2016 yılı takvimi dağıtılıyor

İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü tarafından ilimizin yöresel yemeklerinin yer aldığı 2016 yılı duvar takvimi bastırıldı.

İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü tarafından ilimizin yöresel yemeklerinin yer aldığı 2016 yılı duvar takvimi bastırıldı.Kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafa ve halka dağıtımına başlanan takvimlerin görselleri ve yemek tarifleri Siirtli hemşerimiz Yrd. Doç. Dr. Aynur Tunç İlhan’ın “Siirt Mutfağı” adlı kitabından alınarak hazırlanmıştır.

Duvar takviminde; Kitel (Siirt Köftesi), Kitelleben (Yoğutlu Köfte), Kitel Fum (Sarımsaklı Köfte) Büryan (Perivé) Perde Pilav, Cokat (Bumbar), Valh (Kaburga Dolması, Pırtiké (Ispanak Çorbası), Şişe Şirten (Ayranlı Yarma), İsmeyket, Irk, Haşvet, Keak tari, Rayoş u Meketip, İmçerket, ikruş (Tappıkat), Gebole, Selmé, Siirt Ekşili Dolması, Sefiré, Lebeniye/mehire (Buğdaylı Ayran Çorbası), Şorbıt Zahtar (Kekik Çorbası ve Siirt Bıçak Kebabı yemek görsel ve tarifleri yer almaktadır.

Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürü Remzi USLU yaptığı açıklamada: “Yemek kültürü bakımından ayrı bir özelliğe ve lezzete sahip olan Siirt Mutfağı oldukça zengin. Siirt'in meşhur yemekleri çok olsa da bastırdığımız duvar takviminde ana yemekler, çorbalar ve tatlılardan oluşan yirmi dört görsel ve tarif yer almaktadır. Siirt mutfağında yağlı et yemeklerin yanında sindirimi kolaylaştırmak amacıyla çorba pişerdi. Mesela Kitel (Siirt Köftesi), Perde Pilav, Valh (Kaburga Dolması) ve Cokat gibi ana yemeklerin yanında mutlaka bamya, ekşili sebze çorbası, ıspanak çorbası ve Şorbıt Zahtar (Kekik Çorbası) gibi çorbalar yapılmaktadır. Unutulmaya yüz tutan tatlılarımız arasında yer alan Rayoşu Meketip, gebole, sefire, selme ve Keak Tari, soğuk kış günlerinin uzun gecelerini süslerdi. Bundan hareketle gerek ilimizle özdeşleşmiş ve gerekse unutulmaya yüz tutan yöresel yemeklerimizin gelecek nesillere aktarılması amacıyla Müdürlüğümüz tarafından çalışmalar yapılmakta ve bu yemeklerimiz yazılı ve görsel olarak kayıt altına alınmaktadır. Bu takvimler, bu çalışmanın ilk adımı olarak görüyoruz. Bu vesileyle yemek görselleri ve tarifleri konusunda destek ve katkı sağlayan Siirtli hemşerimiz Yrd. Doç. Dr. Aynur Tunç İlhan’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Haber Ali Şeran / Berfu İlter, Fotoğraf Efe Şeran Siirt 

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası