Eflatun’lu Gençler Prof.Dr. Talip Alp ile Bilimin Dününü, Bugününü konuştu

“Geleceğin Bilim Dünyasında Gençliğin Yeri” konulu TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi bilim söyleşisi Eflatun Eğitim Köyü konferans salonunda gerçekleştirildi.

Eflatun’lu Gençler Prof.Dr. Talip Alp ile Bilimin Dününü, Bugününü konuştu

“Geleceğin Bilim Dünyasında Gençliğin Yeri” konulu TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi bilim söyleşisi Eflatun Eğitim Köyü konferans salonunda gerçekleştirildi.

“Geleceğin Bilim Dünyasında Gençliğin Yeri” konulu TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi bilim söyleşisinin açılış konuşmasını Eflatun Koleji kurucusu Prof. Dr. Mehmet Aybak yaptı. Aybak “Eflatun Okulları kariyer günleri çerçevesinde TÜBİTAK işbirliği ile Prof. Dr. Talip Alp’ı öğrencilerimizle, gençlerimizle buluşturduğumuz için mutluyuz” dedi. TÜBİTAK ve Prof. Dr. Talip Alp’a teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Sonra söz alan Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr. M.Orhan Ayyıldız, Prof. Dr. Talip Alp’ın kısa bir özgeçmişini katılımcılara anlattı. Kısa özgeçmişten sonra Prof.Dr.Talip Alp; “Bilim Dünyasında Gençliğin Yeri” konulu TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi bilim söyleşisi gerçekleştirdi. Bilimin dününü, bugününü ve tarihsel gelişimi ile ilgili konuştu.

Talip Alp konuşmasında, bugünün yaşam dünyası ile Türkiye’nin içinden geçtiği zamanın karşılaştırmasını yaparken gençlerin zamanın şanslı çocukları olduğunu, elindeki fırsatları çok iyi kullanmaları gerektiğini, bilim yolunda mücadeleci tavırlarını sonuna kadar sürdürmeleri gerektiğini, toplumsal hedeflerin ve toplumsal değerle örtülü olduğunu, görevsel tanımlarımızın özünde vatana ve millete faydalı olma esası olduğunu, teknolojinin bir fırsat olduğunu ve gelişime bir tetikleyici güç olarakta etki ettiğini; gelişim noktasında bir merhale olarak değerlendirilmesi gerektiğini, Tanzimattan bu yana batıya yönelişimizle batının gelişmişliğini ve aydınlığını öğrenip beyin göçü olarak yurdumuzun gelişimine dönütte bulunmakla da bir sorumluluk bilinci çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini, bilimin gelişiminde sadece bir medeniyetin etkili olmadığını zamanın takvimsel gelişiminde birçok medeniyetin, İslam medeniyetinin de çok büyük etkisinin olduğunu, ifade etti.

Gelişen bilim anlayışında İslam düşünürlerin Doğu medeniyetlerinin yüksek bir katkısı olduğunu belirten Alp, “Çok yönlü ve bütünlüklü olmanın önemini, bilim gelişimine etki eden düşünürlerin düşünce dünyalarının zenginliği [Harezmin, İbni Sinaların, Birunilerin] tek yönlü bilim anlayışında olmadıklarını aynı zamanda felsefe, din, tarih, matematik ya da fen bilimlerinde de yaşadıkları zamana öncü olduklarını, model oldukları, batı medeniyetinin yetiştirdiği bilim adamlarının etkisi ve gelişimini de göz ardı etmemek gerektiğini, kör ve bağnaz noktalarda olmamak ben’in dışındakini de kabul edersek gelişmişliği ve bilimin etkileşimini özümseneceğini, onun için bilimin gelişimini zamanın içinde farklılaşan bilim adamlarının anlayışında ve aynı zamanda medeniyetler farklılığında insanlığa mal olmuşluğunu, her medeniyetin bilime katkısı olmuş tezine dayalı olarak gençlerin her alanda kendilerini yarınlara yetiştirip, geliştirmeli, Cihan Şümul davranmalıdırlar” dedi.

Gelişmişlik noktalarında farklı değerleri de özümseyip tekçi, monist davranmamaları gerektiğine dikkat çeken Alp, “Gençlerin heyecanlarını ilham dünyalarını teşvik etmeli, projelerle aydın ufuklarını açmalı, inanç değerlerinde ulviliği yaşamalı, yarının Türkiye’sine etki eden beyinler olacağından da şüphe duymadığını dile getirdi. Bilim nerde ve hangi dilde olursa olsun alıp getirmeli ve geliştirmeliyiz” dedi.

Haber : Yılmaz Acu

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası