Tarihçi Yazar Mustafa Armağan Çermik'te okurlarıyla buluştu

Diyarbakır Valiliğinin koordinatörlüğünde,  Çermik Kaymakamlığı ve Cermik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafindan yürütülmekte olan "Okuyoruz, Geziyoruz; Ögreniyoruz" sloganı ile hazırlanan SODES projesi kapsamında, Tarihçi yazar Mustafa Armağan Çermik'e davet edildi.

Tarihçi Yazar Mustafa Armağan Çermik'te okurlarıyla buluştu

Tarihi alanda önemli araştirmalar yaparak, onlarca esere imza atan yazar Mustafa Armağan, Ögretmen ve Ögrencilere yönelik İki ayri konferans verdi.

Mustafa Armağan, öğleden önce öğrencilere, öğleden sonra da Öğretmen ve daire amirlerine yönelik verdiği konferansta, Osmanlının Irak cephesinde İngilizlere karşı kazanmis olduğu ve bu yıl 100. yıldönümü kutlanan Kut'ül Ammare Zaferinin anlam ve önemini anlattı.  

Kut'ül Ammare zaferinin tarihimizde çok önemli bir yeri olduğunu belirten Armağan; bu zaferin en az Çanakkale zaferi kadar önemli olduğunu ve heryıl kutlanması gerektiğini vurguladı. Tarihçi yazar Mustafa Armağan, tarihimizin eksik ve yanlış anlatıldığını, okullarda okutulan İnkılap tarihi kitaplarında, kurtuluş savaşında, ülkemizin batısında verilen mücadeleden söz edildiğini ama doğu cephelerinde verilen mücadelelere pek yer verilmediğini belirtti.  

Tarihçi Yazar Mustafa Armağan katılımcılara Kut'ül Ammare zaferi hakkında çok önemli bilgiler aktardı; "Bundan 100 yıl önce Katya'daki Osmanlı birlikleri İngilizlere karşı taarruza geçerek Sina cephesinde büyük başarı elde etti. Vatanımıza göz dikmiş İngilizler, O tarihte dünyanın süpergücüydü. Yani bu günün ABD'siydi. Düşmanla başa baş bir mücadele yürütüyorduk. Yeniyor ve yeniliyorduk ama pes etmiyorduk. 

İşte, Kutu'l-Amare zaferi bu pes etmeyen iradenin Çanakkale'den sonraki şanlı durağıdır. Aslında Kutu'l-Amare zaferi Çanakkale'nin devamıdır. Kâzım Karabekir gibi her iki cephede birden savaşmış komutanlarımız ve birinden diğerine kendilerini helak edercesine koşan Mehmetçiğimiz açısından Çanakkale ile Kutu'l-Amare arasında müthiş bir devamlılık vardır. Ayrıca Yüzbaşı Mehmed Muzaffer örneği bunlardan sadece biridir ve yürek yakan bir hikayesi vardır. Ecdadımızın sadece bir gayesi vardı;

DİN ve VATAN. İstanbullu Yüzbaşı Muzaffer Beğ, savaşta boğazına aldığı kurşun yarası ile sesini yitirmi, son nefesinde cebinden bir zarf çıkararak üzerine şöyle yazdı: “KIBLE NE TARAFTA?” Evvela Beytullaha yönelerek, dini ve mukaddesatıyla karşı karşıya kalmak istiyordu. Kıbleye çevirdiler. Sonra yazmaya devam etti: “BÖLÜK İNTİKAMIMI ALSIN.” Ve ölürken dünyadan bir insanın çekildiğini düşünmüyordu, mukaddes gayenin müdafaasız kalmasından korkuyordu ve devam etti: “BÖLÜK İNTİKAMIMI ALSIN!...” Üçüncü cümlesini imzalamak isterken İstanbullu Muzaffer Bey şehadet şerbetini içti."  

Yaklaşık Birbuçuk saat süren Konferanstan sonra Çermik İlçe Kaymakamı Remzi Demir, Yazar Mustafa Armağan'a bir plaket takdim etti. Armağan, daha sonra kitap imza töreni düzenledi. Çermik'i çok sevdiğini ve bundan böyle sık sık geleceğini söyleyen Mustafa Armağan, "Derin Tarih" dergisinin baskısına yetişmek üzere İlçeden ayrıldı. 

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası