Bediüzzaman’ın talebesi Abdullah Yeğin vefat etti

İSTANBUL - Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Abdullah Yeğin tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bediüzzaman’ın talebesi Abdullah Yeğin vefat etti
  • Eklenme Tarihi: 08 Temmuz 2016
  • Okunma: 370
  • Kategori: GÜNCEL, GÜNDEM

Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Abdullah Yeğin vefat etti. Bir süredir rahatsız olan Yeğin’in bayramda rahatsızlığının arttığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

Merhum Yeğin’in cenazesi Cuma günü (yarın) ikindi namazının ardınan İstanbul Fatih camiinde kılınacak namazın ardından Eyüp Sultan kabristanına defnedilecek.

Cenaze namazının Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından kıldırılması bekleniyor.

Abdullah Yeğin kimdir?

1924 yılında Kastamonu’ya bağlı Araç ilçesinin Kıyan köyünde dünyaya gelen Abdullah Yeğin, Öğretmen bir babanın oğlu olup Süleyman ve Ayşe çiftinin oğludur. Ailesi asırlar öncesinden Bağdat taraflarından göç edip Kastamonu’ya gelmiş ve Araç ilçesinin Kıyan köyüne yerleşmişlerdir.

 Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur’u tanıdıktan sonra ömrünü iman hizmetinde geçiren simalardan biridir. Henüz orta okul öğrencisi iken Risale-i Nur’u tanımış ve arkadaşlarıyla birlikte sordukları soru, Risale-i Nur’un bir konusu olarak kayda geçmiştir.

 Abdullah Yeğin ile birlikte Bediüzzaman’ı ziyaret eden gençler, “Muallimlerimiz Allah’tan bahsetmiyor. Bize Halıkımızı tanıttır” isteği üzerine, kendilerine geniş bir izahat yapıldığı gibi, soruları ve verilen cevap Risale-i Nur’un da bir konusu olarak kayda geçti.

Bediüzzaman’ı ziyaret eden Abdullah, önce öğretmeni tarafından azarlandı. Hakkında soruşturma yapıldı ve disiplin kuruluna verildi. Sorguya çekilerek ziyaret sebebi soruldu. O da dinini öğrenmek için gittiğini söyledi. Disiplin kurulu tarafından bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

 Bediüzzaman Said Nursi tarafından Urfa’da hizmet etmek üzere görevlendirilmiş, bundan sonra askerlik hizmeti hariç buradan hiç ayrılmamıştır. Ancak, Bediüzzaman’ın vefatından sonra Urfa’da kalmasına izin verilmemiştir. 23 Mart 1960 tarihinden sonra Türkiye’nin değişik beldelerinde hizmetlerini devam ettirmiştir.(ARZHABER)

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası