Dr. Baran Oğuz Halk Sağlığı Haftası nedeni ile açıklama yaptı

Diyarbakır Dr.Baran Oğuz “3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası” ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır Dr.Baran Oğuz “3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası” ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Baran Oğuz; “Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Eylül tarihleri arası Halk Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında halk sağlığının ve koruyucu hekimlik hizmetlerinin toplum sağlığı açısından önemi vurgulanmaktadır. 2001 yılından beri Sağlık Bakanlığı önderliğinde kutlanan Halk Sağlığı Haftası’nın bu yılki teması ‘SAĞLIKLI YAŞAM’ olarak belirlenmiştir.” diye belirtti.

Dr. Baran Oğuz Halk Sağlığının tanımını; “yürütülen proje ve faaliyetler neticesinde; çevre sağlığı koşullarını düzelterek, bulaşıcı hastalıkları önleyerek, hastalıkların erken tanı ve koruyucu tedavisini sağlayarak, toplumdaki her birey için sağlıklı bir yaşam sağlayacak biçimde hastalıklardan korunmayı, yaşamın uzatılmasını, beden ve ruh sağlığı ile çalışma gücünün arttırılmasını sağlayan, eğitim çalışmaları ile toplumda sağlık bilinci oluşturan bir bilim ve sanattır.” diyerek yaptı.İlimizde de tedavi edici sağlık hizmetlerinin yanında hem yaşam kalitesini yükseltmek, hem de hastalıkları oluşmadan önlemek için halk sağlığına yönelik koruyucu sağlık hizmetleri kesintisiz olarak devam etmektedir diye belirten Dr.Baran Oğuz; “

Bu kapsamda; toplumun beden ve ruh sağlığının korunması, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, çevre sağlığı, obezite ve kronik hastalıkların önlenmesi, kanser ile mücadele kapsamında kanserden korunma, hastalıkların erken tanı ve tedavisi, yaşlı sağlığı, kadın, çocuk ve ergen sağlığı konularında proje ve çalışmalar sürdürülmektedir.” diye vurguladı.Sağlıklı bir yaşam tüm insanların en büyük isteklerinden birisidir diyen Dr.Baran Oğuz;  “Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için vatandaşların nelere dikkat etmesi gerektiğini sıraladı:

1) Yeterli ve dengeli beslenilmelidir. 2) Güne başlarken mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. 3) 3 ana öğün, 2 ve ya 3 ara öğün olacak şekilde beslenilmelidir. 4) Günde 8-10 bardak su tüketilmelidir. 4) Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılmalıdır. 5) Sağlıklı kilo kontrolüne dikkat edilmelidir. 6) Kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır. 7) Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.”  (Dr. Baran Oğuz)

Haber: Haberdiyarbakir.Org Siirt Bölge Müdürü Ali Şeran 

 

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası