6. Kültür ve Karpuz Festivali Diyarbakır”da yapıldı.

Her yıl İlimizde gerçekleştirilen Kültür ve Karpuz Tanıtım Etkinlikleri kapsamında Diyarbakır Karpuzu Yarışması ve Karpuz Koşusu Diyarbakır Hipodromunda gerçekleştirildi..

6. Kültür ve Karpuz Festivali Diyarbakır”da yapıldı.

Her yıl İlimizde gerçekleştirilen Kültür ve Karpuz Tanıtım Etkinlikleri kapsamında Diyarbakır Karpuzu Yarışması ve Karpuz Koşusu Diyarbakır Hipodromunda gerçekleştirildi..Etkinliğe Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Kutbettin Arzu, AKP Diyarbakır Milletvekileri, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir,Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mustafa Korkutan. Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan,Haberdiyarbakir.Org Genel Müdürü Sayın Süleyman Karaarslan ve  Özlem Budu Hanım ve kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Vali Aksoy: “Diyarbakır bir kadim kenti ve Türkiye’deki tarım potansiyelinin önemli bir kısmı Diyarbakır’da bulunmakta”

Günün ilk etkinliğinde Diyarbakır’ın en ağır karpuzları yarıştı. Etkinlik öncesi bir konuşma yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Kutbettin Bey, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bey, değerli katılımcılar, değerli basın mensupları, bu yıl 6. kez düzenlediğimiz Kültür ve Karpuz etkinliğimize hoş geldiniz.Diyarbakır bir kadim kenti ve Türkiye’deki tarım potansiyelinin önemli bir kısmı Diyarbakır’da bulunmaktadır. Gerek tarımsal üretimde gerekse de hayvancılıkta Diyarbakır’ın bu değeri Türkiye’nin tarımsal potansiyelinin de harekete geçmesinde çok önemli bir katkısı vardır. Diyarbakır’da tarım arazilerinin sulanması konusunda Devlet Su İşleri Müdürlüğümüzün yürüttüğü önemli çalışmalar var. Bunların başında da Silvan Barajı geliyor. Bu baraj tamamlandığında sulu tarıma geçilecek ve 300 bin kişiye ek istihdam alanı sağlanacaktır. Tarımsal kalkınmayı çok yukarılara taşıyacak bu projemizin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Tamamlanmış sulama projeleri ve devam eden sulama projeleri ile birlikte tarımsal potansiyelimiz çok daha yukarı bir seviyeye taşınmış olacak. Diyarbakır’da ve Türkiye’de, tarım sektöründe çok önemli değişim ve dönüşüm sağlandı. Geçtiğimiz süreç içerisinde bu değişim ve dönüşümün koordinasyonunu yapan Diyarbakırlı değerli hemşerimiz Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’dir. Eker’in bakanlığı döneminde Diyarbakır’da ve Türkiye’de tarım sektörünün çok daha iyi bir seviyeye gelmesinde önemli katkıları ve çalışmaları oldu. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte Bakanın himayelerinde başlatılan ve sürdürülen bir etkinliktir.

“Diyarbakır, kültürel değerlerini koruyan ve gelecek kuşaklara aktaran bir kenttir”

Diyarbakır’ımız 33 medeniye ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlerin izini günümüze kadar taşımış bir kenttir. Farklı kültürlere farklı inançlara mensup insanların bir arada hoşgörü içerisinde yaşadığı bir kenttir. Kültürel değerlerini koruyan ve gelecek kuşaklara aktaran bir kenttir. Bu bakımdan kültür değerlerini de koruyup bizden sonraki kuşaklara aktarma hususunda da bu etkinliği önemsiyoruz. Diyarbakır’ın tarımsal üretiminde çok çeşitli bir ürün yelpazesi var. Bu ürünlerden bir tanesi de Türkiye’de ve dünya da meşhur olan Diyarbakır Karpuzudur. Bu karpuzlar geçtiğimiz yıllarda 15 ila 70 kilo arasında üretildi. Yine bu yılda bunu teşvik etmek, karpuzun önemini ortaya koyabilmek adına bu yarışma gerçekleştirildi. Ve yarışmada dereceye giren yetiştiricilerimize de bugün ödüllerini vereceğiz. Amacımız Diyarbakır’ın ve ülkemizin önemli üretim alanlarından birisi olan karpuz üretimini Türkiye ve dünya ile paylaşmak. Üreticilerimizi bu konuda özendirmek ve onların bundan sonraki süreçte de üretimlerini gerçekleştirmelerini sağlamak. Türkiye’deki karpuz üretiminin önemli bir kısmı da Diyarbakır’da gerçekleştiriliyor.

“Diyarbakır’ın kültürel değerlerinin tanıtılmasında, tarımsal ürünlerinin ön plana çıkarılmasında bu tür etkinliklerin önemli olduğuna inanıyoruz.”

Bu etkinliğimizin gerçekleştirilmesinde birçok kurum ve kuruluşumuzun emeği var. Bu anlamda işin koordinasyonunu yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze, katkı veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza, oda ve borsalarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, katkı veren bütün kurum ve kişilere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Diyarbakır’ın kültürel değerlerinin tanıtılmasında, tarımsal ürünlerinin ön plana çıkarılmasında bu tür etkinliklerin önemli olduğuna inanıyoruz. Bu etkinliğimizi Diyarbakır’ımızın önemli bir değeri olan Diyarbakır Hipodromun da bugün gerçekleştirilecek olan Karpuz Koşusu ile aynı anda gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bu etkinliğin İlimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”Konuşmaların ardından yapılan Karpuz Ağırlık Yarışmasında birinciliği Mehmet Kaya’nın  yetiştirdiği29 kilo 700gram’lık karpuz aldı. Yarışmada birinci olan karpuzun sahibine hediyesini Vali Aksoy verdi. Yine aynı yarışmada 29 kilo 300 gram ile ikinci olan karpuzun sahibi Mehmet Bettal’a hediyesi Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Kutbettin Arzu, 28 kilo 700 gramlık karpuzla üçüncü olan Veysi Kurt’a hediyesini ise AKP Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal verdi. Derece girenlere verilen ödüllerin ardından Vali Aksoy ve beraberindekiler Hipodrom da yer alan resim sergisini ve stantları gezdiler.Günün ikinci etkinliğinde ise Diyarbakır Karpuz Koşusu gerçekleştirildi. 2000 metre kum pistte 3 yaş ve yukarı İngiliz atların koştuğu yarışı Vedat Akyıldırım’ın sahibi olduğu 1 numaralı Bawıkal isimli at, jokey Necmi Altın ile kazandı. Yarışmada birinci olan atın sahibi adına ödülünü Haluk Akyıldırım’aValimiz Sayın Hüseyin Aksoy verdi.

Haber Ali Şeran Diyarbakır

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası