Siirt”te, Turizm Sektörünü Canlandırma Çalıştayı düzenlendi

Siirt Valiliği tarafından, "Siirt Turizminin Geliştirilmesi Çalıştayı" düzenlendi.

Siirt”te, Turizm Sektörünü Canlandırma Çalıştayı düzenlendi

Siirt Valiliği tarafından, "Siirt Turizminin Geliştirilmesi Çalıştayı" düzenlendi."Tillo Güneş Hadisesi Bilim ve Kültür Günleri" programı kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen çalıştay, yerel kurumlar, sivil toplum kuruluşları, esnaflar, seyahat acentaları, TÜRSAB TUR Organizatörleri ve Seyahat Yazarlarının katılımıyla gerçekleştirildi.Vali Mustafa Tutulmaz, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, terör saldırıları nedeniyle turizmin olumsuz etkilendiğini söyledi.

Tur şirketlerinden kente turist getirmelerini isteyen Vali Tutulmaz, "Buraya turist getirmeniz lazım, artık bahane de üretmeyin. Biraz getirin ki milleti bir görsün, ondan sonra memnun kalmazlarsa getirmeyin. Herkes gelirken bir tedirginlikle geliyor ama giderken çok mutlu gidiyor. Siz turist getirdikçe buranın hizmet kalitesi de artacaktır."dedi.Siirt Turizminin geliştirilmesi için yoğun bir çaba harcadıklarını belirten Vali Tutulmaz, “Avrupa Birliği Mali Destek Programınca kabul edilen 10 milyon lira bütçeli ‘Siirt Turizmini Geliştirme Projesi’ne başlandığını ayrıca Tillo Tabiaat Parkı Projesininde bitme aşamasına geldiğini, tüm bunlarla birlikte Botan vadisinin eşsiz doğa güzelliğini izlemek için Tillo kalesinde Cam seyir terasının hizmete sunulduğunu ayrıca Veysel Karani hazretlerin türbe çevresinde bulunan çarpık yapılardan arındırılması yönünde çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kültür Komitesi Başkanı Erdal Çeri de Siirt'e Tillo Projesi için geldiklerini, Siirt'in doğa, dini ve kültürel turizmi ile birçok unsuru içinde barındırdığını belirtti.

Çalıştay’da Siirt’in önemli bir kültür mirası olan ve Mezopotamyada dokunan ilk kumaş olma özelliğini taşıyan ‘Şal-Şapik’ kumaşı katılımcılara tanıtıldı.Katılımcılar, turizm sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiği Çalıştayda, Siirt'in doğa, inanç ve kültür turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve tanıtılması konuları ele alındı.Program, çekilen hatıra fotoğraf ile sona erdi.

Haber : Haberdiyarbakir. Org Ali Şeran Siirt

 

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası