TSK’nın “Chinook” sayısı arttı

Türk Silahlı Kuvvetlerin’nin Ağır Nakliye Helikopter ihtiyaçlarını karşılamak üzere alınan CH-47F Chinook helikopterlerinin 3’ü daha teslim edildi. Bu teslimatla TSK envanterinde toplam Chinook sayısı 6’ya yükseldi.

TSK’nın “Chinook” sayısı arttı

Türkiye’nin ABD’den Askeri Dış alım Yoluyla (Foreign Military Sale/FMS) satın aldığı Boeing CH-47F Chinook yük helikopterinin, ilk 3 helikopteri Temmuz ayında TSK’ya verilmiş, pilot ve teknisyen kurslarına başlanmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri, 3 helikopterden oluşan ikinci paketi de teslim aldı. Kalan 5 helikopterin ise 2018 yılı sonlarında envantere girmesi planlanıyor.

CH-47F Chinook helikopterlerinden 6’sı Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 4’ü Özel Kuvvetler Komutanlığına, biri ise Milli Savunma Bakanlığına olmak üzere toplam 11 helikopterin alınması hedefleniyor.

Öte yandan, teslim alınan CH-47F helikopterleri ile eğitim uçuşlarının yanı sıra harici yük taşıma eğitimleri de devam ediyor.

SAVAŞLARIN EFSANE HELİKOPTERİ

İlk muharebe deneyimini 1960’lı yıllarda Vietnam Savaşı’nda kazanan ve ardından birçok ülke tarafından sayısız operasyonda kullanılan CH-47 Chinook, zaman içinde değişen ihtiyaçlara göre geliştirilen F modeliyle görevini sürdürüyor. CH-47F; yenilenmiş bir gövde, önceki modellere oranla daha gelişmiş bir kokpit, aviyonikler ve sayısal uçuş kontrol sistemine sahip. 

Toplam 60  tam teçhizatlı asker veya 22 sedye taşıyabilen CH-47F’ler, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da ihtiyaç duyulan ağır yüklerin nakledilmesi gibi görevlerde kullanılacak.

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası