Kara kuvvetlerinin ‘Hisar’ı test edildi

Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için başlatılan proje kapsamında milli imkanlarla geliştirilen orta irtifa hava savunma füzesi Hisar’ın test atışı Aksaray’da yapıldı. “Hisar”ın test atışına Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ta katıldı.

Kara kuvvetlerinin ‘Hisar’ı test edildi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, SSM Müsteşarı İsmail Demir ve ilgili diğer yetkililerle Türkiye’nin Yerli ve Milli Hava Savunma Sistemi Hisar’ın Aksaray’daki test atışına katıldı. ‘Atışlı test icrası’ndan duyduğu memnuniyeti dile getiren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “eğer biz güçlü savunma sistemlerine sahip olursak hiçbir ülkenin, ülkemize yan bakma durumu olamaz… İnanıyorum ki, bundan sonra mesafeleri daha hızlı alacağız ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerine de sahip olacağız” dedi.

Işık, atışın “yüzde 100′ başarıyla geçtiğine vurgu yaptı. Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu bölgede TSK’nın caydırıcı gücünü artırmak ve çok güçlü bir Türk Silahlı Kuvvetleri en önemli hedeflerimizden birisi. Bunu gerçekleştirmenin bir unsuru da hava ve füze savunma sisteminde söz sahibi olabilmek. Bu noktada çok önemli çalışmaları bugüne kadar şirketlerimiz, savunma sanayimiz yaptı.

Roketsan ve Havelsan işbirliğiyle geliştirilen pek çok sistemimiz var. Şimdi daha ileri sistemleri hayata geçirmek için yoğun bir gayret var. İşte bugün burada Hisar sisteminin test atışını yaptık, atışa şahitlik yaptık, bundan gerçekten mutluluk ve gurur duyduk. Türkiye, hava ve füze savunma sistemlerinde kritik teknolojileri hem elde etmek hem de geliştirmek durumunda. Türkiye aslında geç başlamasına rağmen önemli bir mesafeyi aldı. İnanıyorum ki, bundan sonra daha hızlı mesafeleri alacağız ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerine sahip olacağız.”

TÜRKİYE’DE İLK KEZ TEST EDİLDİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan HİSAR Hava Savunma Projeleri kapsamında, tamamlanan testlerde; HİSAR-O füzesi, ASELSAN tarafından geliştirilen Füze Fırlatma Sistemi’nden dik olarak ateşlendikten sonra, birinci darbe katı yakıtlı motoru ile füze kanisterinden başarılı bir şekilde ayrıldı. Programlanan manevralarıyla uçuşuna devam eden füze, ikinci darbe motorunu da havada ateşledikten sonra ‘yüzde yüz’ bir başarı ile uçuşunu tamamladı.

Türkiye’de ilk kez çift darbeli roket motoruna sahip bir füzenin dik olarak başarıyla fırlatılmasıyla, ROKETSAN bu teknolojiye sahip dünyadaki sınırlı sayıdaki firma arasında yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacına cevap verecek ve dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikteki HİSAR’ın radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN tarafından, füze sistemleri ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası