Karacadağ’a bağlı yaklaşık 70 köy sakinleri elektrik kesintilerinden şikayetçi

Diyarbakır’ın merkeze bağlı Karacadağ bölgesindeki 70’e yakın köyde yaşanan elektrik kesintileri köy sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Elektrik hatlarının çok eski olduğuna dikkat çeken köy sakinleri, yetkililerden sorunlarına bir çözüm bulmalarını istedi.

Karacadağ’a bağlı yaklaşık 70 köy sakinleri elektrik kesintilerinden şikayetçi
  • Eklenme Tarihi: 08 Aralık 2016
  • Okunma: 385
  • Kategori: SOSYAL

Köylüler adına açıklama yapan Sur İnşaat tekstil Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Süleyman Ergin, “Kimsenin bu halkı karanlıkta bırakmaya hakkı yoktur” dedi. DEDAŞ yetkilileri söz konusu bölgede 3-4 Aralık tarihlerinde yaşanan olumsuz hava koşulları yüzünden elektrik arızaları meydana geldiğini, kesintilerin de bundan kaynaklandığını belirterek kendilerini savundular. 

70’e yakın köy bu sorunu yaşıyor 

Karacadağ bölgesindeki köylerde elektrik tesisatının çok eski yıllara dayandığını belirten Sur İnşaat tekstil Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Süleyman Ergin,  “Karacadağ bölgesinde bulunan yaklaşık 70 köyümüz elektrik sorunlarından müzdarip, neredeyse elektrik hizmeti göremiyoruz. Günde 10 defa trafoların şalterleri atıyor. En ufak bir rüzgarda eskimiş olan elektrik direkleri yıkılıp yerle bir oluyor. Köylerde birçok kırılmış elektrik direği var. Direk müracaatında bulunuyoruz ama halen bu konuda bir adım atılmış değil. 

Köylülerimiz konuyu muhtar ve kaymakamlara defalarca iletiyorlar ancak kaymakamlar elektriğin özelleştirildiğinden dolayı müdahalede bulunamadığını söylüyorlar. Buda bizi derinden üzüyor. Taziyelerimiz oluyor ve hastalarımız oluyor hiçbir DEDAŞ yetkilisinin umurunda değil Devletimiz daha iyi hizmet verilsin diye elektrik idaresini özelleştirdi ama gelin görünki merkeze bağlı Karacadağ bölgesindeki 70 köy elektrik sorunu yaşıyor. Yetkililere sesleniyoruz, bu sorunumuzu çözsünler” dedi. 

Kış ayında elektrik kesintileri arttı 
 
Kış ayına girilmesiyle elektrik kesintilerinin arttığına işaret eden İşadamı Süleyman Ergin,Hangi çağda yaşıyoruz doğrusu anlamış değilim elektrik kesilince hayat duruyor ilçemizde ,telefonların şarjları bitiyor iletişim sağlanmıyor nasıl bir anlayışa sahiptirler hala anlamış değiliz .İstanbul’da 20 dakika elektrik kesilirse kıyamet kopuyor oysaki ilçemizde hergün elektrik kesintisi var . “En ufak bir ampul bile doğru dürüst yanmıyor. Köylerde sokak lambaları da yok. Akşamları elektrikten faydalanamıyoruz. Çocuklar, akşamları mum yakarak önünde ders çalışıyorlar. ancak Şuan için taziyemiz var ve bu sebeple bir haftadır köydeyim ve elektrik olmadığı için taziye alanına jeneratör getirdik. Köylülerle yaptığım sohbette sürekli elektrik kesintilerinin yaşandığını dile getiriyorlar. En ufak bir elektrik arızasında bile tadilat için yetkililerin 4-5 gün sonra geldiklerini bu süre zarfındada elektriksiz kaldıklarını anlatıyorlar” ifadelerini kullandı. 

‘Kimsenin bu halkı karanlıkta bırakmaya hakkı yoktur’ 
  
Devletin bütün imkanlarının seferber ettiği bu halk için DEDAŞ yetkililerinin vurdum duymazlığına içerlendiğini de sözlerine ekleyen iş adamı Süleyman Ergin, “Değerli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimiz halkımız için gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır. Hükümetimiz döneminde bütün köylülerimizin sorunları çözüldü, ancak bir türlü bu elektrik sorunumuza bir çözüm bulunamadı. Bu sorunun giderilmemesinin nedeni de DEDAŞ yetkilileridir. Bu konuda kendilerine çeki düzen vermeleri konusunda uyarıda bulunmak istiyorum. Kimsenin bu halkı karanlıkta bırakmaya hakkı yoktur. Devletimiz ve değerli devlet büyüklerimize güvenimiz sonsuzdur. inşallah halkımızın bu sorununu da çözecektir” diye konuştu. 

Ergin yaşanan elektrik kesintilerini “15 Temmuz ve Devletin Yeniden Yapılanması” konulu düzenlenen konferansa katılmak üzere Diyarbakır’a gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’e de aktardığını sözlerine ekleyerek, “Sayın vekilime yaşadığımız sıkıntıları dile getirdim. Bağlar ilçemize bağlı Ekinciler, Köstekli, Nal Döken, Tahta Reş, Sakallı, Orta Ören, Düver, Hasanağa, Yiğit Yol, Kamış Pınar, Bey Kaya, Övündüler, Oklaklı, Aşağı Akdibek, Yukarı Akdibek, Tuluk, Mezir, Kırk Koyun ve Grup Köylerinin elektrik kesintilerinden müzdarip olduğunu dile getirdim. Metin Külünk beyde yaşadığımız bu sorunları enerji bakanımıza ileteceğini söyledi. İnşallah çözüm getireceğini ve hiç kimsenin karanlıkta kalmayacağını söyledi”  diye konuştu. 

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası