Kocaköy’deki okullar yılan ve akrebe karşı ilaçlandı

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaköy ve Hani İş Sağlığı ve Güvenliği İlçe Koordinatörlüğü İSG Bürosu tarafından zehirli sürüngenler ve akreplere karşı önlemler alındı.

Kocaköy’deki okullar yılan ve akrebe karşı ilaçlandı

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaköy ve Hani İş Sağlığı ve Güvenliği İlçe Koordinatörlüğü İSG Bürosu tarafından zehirli sürüngenler ve akreplere karşı önlemler alındı.

Kocaköy’de sıklıkla meydana gelen yılan ve akrep ısırmalarına karşı ilçe milli eğitim müdürlüğü, Kocaköy ve Hani İş Sağlığı ve Güvenliği İlçe Koordinatörlüğü tarafından bütün okulları kapsayan bir çalışma başlatıldı. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kocaköy ve Hani İş Sağlığı ve Güvenliği İlçe Koordinatörü Ramazan Gökçi, “Dünyada bulunan 3000 in üstündeki yılan türünün yaklaşık 300 ünün insanlar için tehlikeli sayılabilecek kadar zehirli olduğu bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık 5.000.000 yılan ısırığı vakası meydana gelmekte ve buna bağlı olarak da yaklaşık 50.000 ölüm vakası kaydedilmektedir. Ülkemizde görülen 40’ın üzerindeki yılan türünün 12 tanesi zehirlidir ancak bölgemizin iklim ve coğrafik şartlarından dolayı Koca Engerek (Vipera Lebetina) adıyla bilinen ülkemizde yaşayan en uzun en ağır ve tehlikeli yılan türü bölgemizde yaşamakta ve bu da bölgemizde her yıl yüzlerce yılan ısırığı vakası ve onlarca ölüme neden olmaktadır nitekim yalnızca yılan zehirlenmelerinden geçmiş yılda 140 ölüm vakası gözlemlenmiştir. Yine dünyada bulunan toplam 1500 akrep türünün öldürücü zehire sahip 20 türün 8’i bölgemizde bulunmakta ve bunlardan en tehlikelisi olan Death Stalker (Leirus Gulnguestrlatus) türü her yıl yüzlerce zehirlenme vakasına sebep olmaktadır nitekim gecen yıllarda yalnızca 3 ayda Batmanda 250 Mardin ‘de 573 Diyarbakır’da ise 347 akrep ısırması vakası kayıt altına alınmış ve en son Çınar ilçemizde İrem AKTOP akrep ısırması sonucu vefat etmiş 7 yaşındaki Esra ÇELEBİ ‘de 9 gün yoğun bakımda kalmasına rağmen yürüme yetisini kaybetmiştir” dedi.

Daha sonra açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Reşit Memiş ise, “Çocuklarımızın okul bahçeleri , bina ve eklentilerinde daha güvenli bir ortamda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edebilmesi için okullarımızdan konu ile ilgili yapılan uyarılar üzerine İSG Büromuzca derhal gerekli araştırmalar yapılmış ve yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde ilk defa başlatılacak bir çalışmayla eğitim ve öğretim yapılan tüm ortamlarda zehirli sürüngenler ve akreplere karşı önlemler alınması amaçlanmıştır.

Bu amaçla İSG Büromuzca bir sosyal sorumluluk projesi oluşturulmuş ve projeye paydaşlar bulunarak onların katkısıyla tüm okul bahçeleri, okul binaları ve eklentilerinin çevreleri sarı kükürt tozu ile çevrelenmesi ile yılan ve akreplerin okul bahçelerine bina ve eklentilerine girmelerinin engellenmesi sağlanması amaçlanmış yine alınacak bu tedbirlere ek olarak muhtemel yılan, akrep ve böcek ısırmalarında hastanelere yetiştirilinceye kadar ilk müdahalelerde kullanılacak ilaçlar köylülerinde kullanımına sunulmak üzere okullara bırakılmasına ve tüm idarecilerimiz ile yeni işe alınan personellerimiz bu konularda eğitimden geçirilmesi kararlaştırılmıştır” dedi.

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası