Sinema atölyesi hızlı başladı

Diyarbakır Merkez Kayapınar İlçe Belediyesi ve Cegerxwin Kültür Merkezi’nin ile ortaklaşa gerçekleştirdiği...

Sinema atölyesi hızlı başladı

Diyarbakır Merkez Kayapınar İlçe Belediyesi ve Cegerxwin Kültür Merkezi’nin ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Sinemanın Dününü Bugününü Beraber Konuşalım” sloganı ile hem İlimiz genelinde sinema sevgisini yaygınlaştırmak ve hem de geleceğin sinemacılarının yetişmesini hedefliyor.

Kayapınar İlçe Belediyesi ve Cegerxwin Kültür Merkezince ortaklaşa gerçekleştirilen “Sinemanın Dününü, Bugününü Beraber Konuşalım” sloganı ile startı verilen çalışmalar kapsamında, kısa zamanda bir hayli mesafe kaydedildiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak yapılacak olan Eğitim çalışmalarının çok yönlü bir şekilde sürdürüleceğini belirten Cegerxwin Kültür Merkezi Sanat Eğitmeni Sevgi Aktepe, gösterilen yoğun ilginin kendilerine ilham kaynağı olduğunu ve çalışmaların önümüzdeki günlerde daha geniş bir yelpazede sürdürüleceğini kaydetti.

Bu kapsamda çalışmaların ‘Kurs İçerikleriyle’ ‘Sinema Atölyesi’ olmak üzere çift yönlü süreceğini 3 Ay boyunca aralıksız devam edeceğini belirten Aktepe, şöyle devam etti:‘Kurs İçeriği, ‘Sinema Tarihi İncelemeleri, Film Gösterimleri, Film Eleştirileri ve Yönetmen Söyleşileri’ olmak üzere dört branşta devam edecek.Atölye Çalışmaları kapsamında ise, ‘Kısa Film Yapımı, Video Kamera Teknikleri, Senaryo Yazma Teknikleri, Kurgu ve Montaj, Kısa Film Yarışmaları’ olmak üzere, beş dalda ücretsiz olarak Eğitimler sunulacak.

HEM HAFTA İÇİ,HEM HAFTA SONLARI EĞİTİMLER SÜRECEK …

Kayapınar Cegerxwin Kültür Merkezinde yapılacak olan Eğitimler, hafta içi ve hafta sonu olarak iki Grupta Eğitim verilecek olup 1. grup hafta içi Çarşamba-Perşembe ve 2.grup ise Cumartesi-Pazar olarak yapılacak.

Daha ilk günden itibaren gördüğümüz yoğun ilgi bizleri bir hayli memnun etti.  Özellikle; öğrenciler ve gençler başta olmak üzere, toplumun geniş kesimlerinden muhtelif meslek gruplarına mensup sanat dostlarının yaptığı başvurular ve gördüğümüz ilgi, bizleri fazlasıyla memnun etti.

Kurs Kayıtlarımız devam etmekte olup,startı ise ise 26 Nisan 2017 tarihinde vereceğiz.Amacımız: sinemayla ilgilenen gençleri bir araya getirip ortak çalışmalar yapmaları için platformlar oluşturmak, sinema bilgilerini artırmak, çevrelerindeki sanatsal faaliyetler hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olabilmek ve sinema sevgisini oldukça geniş kitlelere yayabilmek.

Ayrıca, film gösterimleri yaparak kurs üyelerinin film öncesi ve sonrası film üzerine tartışmalarını sağlamak, teorik çalışmaları, pratik film gösterimleri ile birleştirerek yönetmen ile film arasındaki ilişkileri derinlemesine anlamalarını sağlayarak, gelecekte sinema sektöründe bilgi ve beceriye sahip olmalarına öncü olmayı hedefliyoruz.

Bunun yanı sıra kursiyerlerin yazacağı senaryolar dahilinde kısa film çalışmaları yapmak ve kentimiz genelinde kültürel ve sanatsal çalışmalara bir nebze de olsa katkı sağlayabilmek.

Bağrından sayısız fikir ve bilim insanı, sanatçı, yazar ve şair çıkaran İlimiz, sinesinde sayısız tarihi ve turistik zenginlikleri barındırdığı gibi, oldukça zengin bir kültürel mirasa sahibiz.

Yolu sevgiden ve sanattan geçen herkesle, bu etkinliğimizde buluşabilmek ve sinemanın dününü, bugününü ve geleceğini enine boyuna ele alarak, her yaştan sanat dostlarıyla fikir jimnastikleri yapmak, projelerini ve geleceğe dair sanatsal hedeflerini dinlemek de kuşkusuz bizim açımızdan büyük bir mutluluk kaynağı olacak’.

(ÖZEL HABER)  Ali ŞERAN Diyarbakır

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası