Tek odalı evden Türkiye birincisi

TEOG sınavında Türkiye birincileri arasında yer alan Dilan Yalçın, Batmanın Sason ilçesinin gurur kaynağı oldu.

Tek odalı evden Türkiye birincisi
  • Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2017
  • Okunma: 301
  • Kategori: EĞİTİM

TEOG sınavında Türkiye birincileri arasında yer alan Dilan Yalçın, Batmanın Sason ilçesinin gurur kaynağı oldu.

Dershaneye gitmediğini veya özel bir almadığını belirten Yalçın, en büyük hayalinin doktor olmak istediğini söyledi. Temel Eğitimden Orta Eğitime geçiş(TEOG) ikinci dönem sınavında 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayarak Türkiye birincileri arasında yer aldı. Sason’da bir ilke imza atan Dilan Yalçın, en büyük hayalinin doktor olup engelli kardeşini tedavi edip iyileştirmek olduğunu söyledi.

ÖZEL DERS ALMADI

Özel destek almadan, dershaneye gitmeden sadece kendi gayreti ve okulunun takviye kurslarıyla TEOG’da birinci olmayı başardı. Yaşadığı zorluklara rağmen elde ettiği başarıyla takdir toplayan Yalçın, başarının kendisi için değil ailesi için sürpriz olduğunu söyledi. Bir yandan sınava hazırlanırken diğer yandan ev işlerinde de ailesine yardımcı olmaya çalışıyor.

TEK ODALI EVDE KALIYORLAR

Yedi nüfuslu ve tek odalı evde yaşayan başarılı öğrenci evin salonunda gecelere kadar çalıştığını ve başka oda olmadığı için zorlandığını dile getirdi. Yalçın, “ İkinci dönem TEOG sınavında Türkiye birincileri arasında yer aldım. Çok sevindim. Ailemi ve okulum öğretmenlerimi gururlandırdığım için çok mutluyum. Öğretmen ve Arkadaşlarıma Teşekkür Ediyorum Maddi durumumuz pekiyi değil. Kaldığım tek odalı evde bize ait değil. Salonda ders çalıştığım için bazen gelen misafirler çalışmama engel oluyordu. Daha sonraları buna alıştım. Gece geç saatlere kadar ders çalışıp kitap okuyordum. Bu durumumuza rağmen birinci gelmek çok güzel bir duygu. Allah herkese nasip etsin. Öğretmenlerim ve arkadaşlarımın destekleri çok oldu bana. Öğretmenlerim olmasaydı başarabileceğimi düşünmüyordum. Motivasyonumu devamlı yüksek tuttular.

ÜSTÜMDEKİLERİ SATARIM

Baba İzzet Yalçın kızın başarısı ile ilgili şunları söyledi. Yalçın, “ Sabit bir gelirimiz yok. Çiftçilik yapıyoruz. Çocuklarımın okuması için gerekirse üstümdekileri çıkarıp satarım. Yeter ki okusunlar. Mutluyuz gururluyuz. Okul Müdürü Fatih Tekdemir, “ Dilan çok başarılı bir öğrenciydi. Öğretmenlerimiz büyük gayret gösterdiler. Sason’da ilk defa bir öğrenci bütün sorulara doğru cevaplamış ve Türkiye’ de birinci gelmiştir. Bizde bu başarıdan dolayı gurur duyuyoruz.

KİTAP OKUYUN VE PES ETMEYİN

Türkiye birincileri arasına giren Dilan Yalçın başarının sırrı pes etmemektir dedi. Yalçın “ Benim gibi zort şartlarda okuyan öğrenci arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Asla pes etmesinler ve devamlı kitap okusunlar. İnternet ve televizyondan uzak dursunlar. Zamanlarını boşa geçirmezlerse başaracaklardır. Buna inansınlar.” Dedi.

(arzhaber)

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası