Bahçeşehir Koleji öğrencileri müze atölye çalışmalarında!

Diyarbakır Müze Müdürlüğünce ‘İlham Perisi Projesi’ kapsamında Diyarbakır Bahçeşehir Koleji ortaokul öğrencileri atölye çalışmalarına katılarak arkeolojik kazı uygulamaları yaptılar.

Bahçeşehir Koleji öğrencileri müze atölye çalışmalarında!

Haber Nusret Bilgiç / Süleyman Kararslan / Diyarbakır

Diyarbakır Müze Müdürlüğünce ‘İlham Perisi Projesi’ kapsamında Diyarbakır Bahçeşehir Koleji ortaokul öğrencileri atölye çalışmalarına katılarak arkeolojik kazı uygulamaları yaptılar. Diyarbakır Bahçeşehir Koleji Bağlar ve Hevsel Kampüsü ortaokul öğrencileriDiyarbakır Müzesi tarafından düzenlenen atölye çalışmalarına katıldılar. Atölye çalışmaları kapsamında müzedeki tarihi eserleri gezerek uzmanlardan bilgi alan öğrenciler teşhir salonlarında yüzyıllar önce oynanan değişik strateji ve zeka oyunlarını oynayarak aynı zamanda eğlenme fırsatı da buluyorlar.

Atölye de sembolik hatıra para basan öğrenciler daha sonra Amida Park alanında arkeologlar eşliğinde göstermelik uygulamalı kazı çalışmalarını yürüterek önceden kumul alanın altına yerleştirilen eserleri bulmak için kazı aletleriyle kazı yürütüyorlar.Öğrencilere müze alanındaki bu etkinlikler sayesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile aynı zamanda tarihi eserlerle dolu Diyarbakır’da tarihimizi, kültürümüzü, sanatı ve müze bilinci aşılanarak tarihi eserlerin korunması bilinci verilmektedir.

Etkinlikle İlgili Görüşlerini aldığımız 5 / A sınıfı öğrencilerinden Efe Şeran ve Aykut Efe Akkaynak Yapılan etkinlikten ve Çalışmalardan dolayı sosyal ve ekonomik hayatı daha iyi tanıdıklarını müzede yapılan çalışmaları görünce bizleri çok etkiledi diye sözlerine eklediler, Efe Şeran ve Aykut Efe Akkaynak  Bahçeşehir okulunun bu tür çalışmaları bizleri çok etkilemekte emeği geçen başta okul müdürümüz olmak üzere tüm öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz diye duygularını dile getirdiler  çekilen hatıra fotoğrafı ile etkinlik sona erdi.

 Kaynak Haber Müdür Ali Şeran.

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası