Asılsız habere tepkiler çığ gibi artıyor

Diyabakır’da yerel bir gazetede geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘skandal yıkım’ haberine, vatandaşlardan adeta tepki yağdı.

Asılsız habere tepkiler çığ gibi artıyor
  • Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2018
  • Okunma: 162
  • Kategori: GÜNCEL

Diyabakır’da yerel bir gazetede geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘skandal yıkım’ haberine, vatandaşlardan adeta tepki yağdı.Bir süre önce yayınlanan ve habercilik literatüründe ‘asparagas’ olarak nitelendirilen, tamamen çarpıtma ve gerçek dışı ifadelerin yer aldığı habere, Diyarbakır genelinde tepkiler çığ gibi yükseliyor.

Kayyum atanmasından sonra, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, vatandaşların özlemini çektiği hizmetleri birer birer uygulamaya koyduğunu belirten vatandaşlar, buna rağmen masa başında yapılan ve reel verilerden tamamen uzak bu haberi yayınlayan gazete yetkililerinin, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden özür dilemesi gerektiğine dikkati çektiler.

Söz konusu gerçek dışı haberde, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünün Merkez Sur İlçesinde bulunan Mardin kapı mezarlığındaki ‘Tarihi Namazgahı’ yıktırdığı iddia edilerek, kamuoyu aldatılmaya çalışılmıştı. Haberde ‘Tarihi Namazgah’ olarak belirtilen yapının, iki yüz yıllık tarihi bir eser olduğu belirtilerek şu görüşlere yer verilmişti: ‘Tarihi Eser kapsamında olan bu yapı, bazalt taşı kullanılarak yapılmış olup, bayram namazlarının, sühuf ve küsuf (Ay ve güneş tutulmaları) namazlarını kılmaları, ve gerektiğinde burada yağmur duasına çıkılması için üstü açık bir mescit şeklinde sanatkarane bir tarzda inşa edilen, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait Mardin kapı kabristanındaki ‘Tarihi Namazgah’ yıktırıldı. İki yüz yıllık tarihi bir eser olan Namazgahın korunmaması ise, kent genelinde büyük üzüntüye sebep oldu’.

TAMAMEN UYDURMA VE ÇARPITMA HABER, VATANDAŞLAR ARASINDA İNFİALE SEBEP OLDU..

Haberi okuyan vatandaşlar, gerek sosyal medya yoluyla ve gerekse bir çok basın yayın organını telefonla arayarak, gerçekleri dile getirdiler. Söz konusu yapının, iddia edildiği gibi, neredeyse iki yüz yıllık bir yapı olmadığını belirterek, bu vahim hatanın önüne geçilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar şu görüşleri dile getirdiler:

‘Bu haberi yazanlar, herhalde uzayda yaşıyor olmalılar. Öncelikle bu yapı, uzun yıllardır maalesef madde bağımlılarının uğrak yeri haline gelmiş durumda. Geçmiş dönemlerde bu konu, defalarca kez Büyükşehir Belediyesi’ne hem sözlü, hem de dilekçeler yazılarak intikal edilmiş olmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmadı. Kaldı ki Mardin kapı mezarlığında medfun bulunan yakınlarını görmeye gelen vatandaşlar da, bu konuyu Büyükşehir Belediyesine bizzat giderek, dönemin yetkililerine defalarca kez anlattılar.

HATİPOĞLU VE EKİBİNİN HASSASİYETİ, BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Ancak konu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyum yönetimine intikal ettirildikten kısa bir süre sonra, Sağlık İşleri Daire Başkanı Faysal Hatipoğlu, Mardin kapı mezarlığına bir ekip göndererek durumu hemen tetkik ettirdi. Yapılan incelemelerde bu yapının çok eski yıllarda Namazgah olarak kullanıldığı, ancak son birkaç yıldır bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle kaderine terk edildiği gözlendi. Maalesef tinercilerin uğrak yeri haline gelen ve adeta harabeye dönen bu yapının bir an önce yıkılması gerekiyordu.

Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Faysal Hatipoğlu ve ekibi, bir an önce harekete geçerek, tinercilerin kullandığı ve zaten harabeye dönmüş yapıyı yıktırarak, vatandaşların adeta derin bir ‘oh’ çekerek, rahatlamasını sağladılar.Ancak ne hikmetse, yıllar önce yapılması gereken bu çalışma, bir gazete tarafından çarpıtılarak yansıtıldı.Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığına ne kadar teşekkür etsek azdır’. 

Kaynak Ali ŞERAN"ın Özel Haberidir

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası