'WATTOZZ' yazı bekliyor

Albayraklar firması, yüzde yüz yerli imkanlarla radar ve sonarda fark edilemeyen bir silahlı insansız deniz aracı (SİDA) geliştirdi.

'WATTOZZ' yazı bekliyor

Albayraklar firması, yüzde yüz yerli imkanlarla radar ve sonarda fark edilemeyen bir silahlı insansız deniz aracı (SİDA) geliştirdi. Görünümü vatoz balığını andırdığı için WATTOZZ adını alan SİDA, suyun altındadeniz canlılarının seslerini taklit eden kriptolu akustik ses dalgaları ile kumanda ediliyor. İlk prototipin yaz aylarında hazır olması bekleniyor.

WATTOZZ SİDA, silikon kaplı dış gövdesiyle canlı bir vatoz balığı ile hemen hemen aynı görünüm, boyut ve hareket yeteneğine sahip olacak. SİDA, uyku moduna geçtiğinde deniz zemininde tıpkı bir vatoz gibi hareketsiz emir bekleyecek. Kaplı olduğu sinyal emici boya sayesinde, deniz zemininde sabitken ve hareket halindeyken WATTOZZ SİDA, radar ve sonarda tespit edilemeyecek.

Elektromanyetik mıknatıslarla donatılan WATTOZZ,  bir su üstü veya denizaltı platformuna yapışarak taşıdığı bomba ile hedefini imha edebilecek.

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası