Azerbaycan SOM aldı, Rus uçağında kullanacak

Azerbaycan, AzeriDefence’in haberine göre Türkiye’den SOM füzesi tedarik etti.

Azerbaycan SOM aldı, Rus uçağında kullanacak

Azerbaycan, AzeriDefence’in haberine göre Türkiye’den SOM füzesi tedarik etti. Habere göre SOM’un ilk ihracat müşterisi olan Azerbaycan, sistemin B1 modelini tedarik etti.

Sistemin, ilk defa 26 Haziran’da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100’üncü yılı münasebetiyle yapılacak geçit töreninde sergilenmesi bekleniyor. Sergilenecek model, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan sokaklarında görüntülendi.

Azerbaycan’ın envanterindeki MiG-21, MiG-29 ve Su-25 uçakları faydalı yük olarak SOM’u taşıyabilecek kabiliyette ancak füzenin MiG-29 uçaklarına entegre edilmiş olma olasılığı daha yüksek. SOM’un J modelinin F-35 uçaklarına entegrasyonu konusunda adımlar atılmaya devam ediliyor.

Beş farklı modeli bulunan füzenin B1 varyantı, dört metre uzunluğunda. 600 kilogram ağırlığındaki sistem, 230 kilogram yüksek patlayıcı basınç /parçacık etkili harp başlığına sahip. Roketsan, kızılötesi görüntülemeli arayıcı sistem ve hassas güdüm sistemine sahip füzenin menzilini 250+ kilometre olarak belirtiyor.

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası