Neden Filistin ?

  • Eklenme Tarihi: 06 Aralık 2017
  • Okunma: 1033
  • Yazar: Betül Toprak

Filistin bir savaştan ibaret değil, Filistin yıllarca acı bir şekilde anlatılan masallardan ibaret değil, Filistin Ortadoğu'nun kanlı vahşetini sunan bir ulkedende ibaret değildir ...

Filistin hala yaşıyor, yaşamaya devam ediyor müslümanlara ihtiyaç duyarak ...

Neden Filistin ? Üç ilahi dinin ortak merkezi olan Kudüs yani mescidi Aksa neden bir kâfir için, bir müşrik için, bir ateist için bu kadar önemli bir ülke ? Filistin, propaganda yapılacak bir ülke değildir..

Kimdir bu Filistinliler nereden geldiler, nereye gidiyorlar ? MÖ.8 yy dan beri dini ekonomik bir araç olarak kullanarak A kavminin elinden Bile kavminin eline geçerek 2017 ye kadar varlığını sürdürebilmistir.

1200 dolaylarında dünyada Deniz kavimler göçü arasında Frigler, Vavaslar, Brikler, Fristler, Zakkariler (bugünkü durziler, Filistin de yaşar ne müslüman ne hristiyan nede Yahudi ne olduğu belli değil) Sikuler (karsika adasında ) ve Şekeleş gibi kavimler ortaya çıkmıştır.

Biz bu kavimlerin isimlerini Mısır firavunu 3. Ramses'in Medinet Habu tapınağında ki yazıtlardan öğreniyoruz. Avrupa'dan gelen bu kavimler Anadolu da varlığını sürdüren Hitit devletini ortadan kaldırarak bronz çağı bitirip demir çağını başlatmıştır. Filistinliler de deniz kavimler göçuyle 1200 lerden gelip Akdeniz'in doğusunda, Ürdün'ün batısında ve Lübnan'ın güneyine yerleşirler.

Filistinliler indo-germen bir kavimdir Arap değiller, Araplaşmışlardır. Kudüs, İbranice selam ve shalom barış anlamına gelir. İbranice kelimelerinin kökenine inecek olursak arkaik dönemde tanrı ve tanrıçaya tapınma geleneği ile her kavmin kendilerine ait tanrıları olup Kudüs'te Shalim adındaki ay tanrıçası greklerde Artemis yada hekate Roma'da Diana olarak da isimlendirilebilir.

İbranice Yeruşalayim (H.Z. Davut döneminde bu isimle anılmıştır ) barış şehri anlamına gelen arkeolojik bulgular ışığında MÖ.10-8 yy arasında önemli bir konumda olmadığını gösterir. Şöyle ki, bu dönemde şehirdeki yerleşim yerleri seyrek bir görüntü arz etmektedir fakat bulgular MÖ.8 yy dan itibaren önem kazanması istikametinde çarpıcı bir değişim gerçekleştiğini ortaya koymuştur.

Arkeologlar bu dönemde ortaya çıkan sayısız küçük yerleşim yerleri, sur kalıntıları ki bu özellikle Filistin'de ki Eriha kentinde ilk sur yapımı ve bu dönemde Süleyman peygamberin yaşadığını İslam sahnelerinde görebiliyoruz..

Neden Filistin ? Deniz ticaretinin döküldüğü yerdir Akdeniz limanları.. Filistin propaganda yapılacak, para ve siyaset konuşulacak yer de değildir.

Üç farklı ilahi dinin ortak noktası olan Kudüs bir zamanlar halkın %90 Müslüman %8 Yahudi %2 Hıristiyan kitlenin oluşturduğu ülke Hellenistik dönemle birlikte yani MÖ.330 da doğu mallarının batı pazarlarına satılmasina olanak sağlayan Akdeniz limanı ile ekonominin en can alıcı noktası, akbabalarin üşüştüğü odak nokta haline gelmesiyle müslüman vahşeti başlamış ve hala devam etmektedir.

Bizden sadece 52 km deniz yoluyla uzakta olan Filistin özgürlüğünü bekliyor...

Ve son olarak Neden Filistin ? Vuslat diyarı Filistin Özgürlüğü bekleyen toprak Filistin Surlarla kaplı iki tepeli Filistin Müslümanların kelebeklerden daha az yaşadığı yer Filistin Kâfirlerden kurtulmayı bekleyen Filistin...

Esselamun aleyküm

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası