Londra Belediye Başkanından Ramazan kutlaması!!!

Londra'dan izlenimlerini anlatan bir arkadaşın dilinden: Ramazan bayramı tatilimi geçirmek için Londra’ya gittim ve gittiğime çok mutlu oldum Londra sokakları bayrama hazırlanmış esnaflar kampanyalar düzenliyor ortalık cıvıl cıvıl.

En çok hoşuma gidense belediye başkanının dört dilde ramazan mesajı yayınlamasıydı sokaklara led ışıklarla Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun diye yazılmış.

Gerçekten çok duygulandım Müslüman olmayan bir ülkede bunları görmek gurur verici diye düşünüyorum hele ki gayri Müslimlerin Ramazan heyecanıyla sevinmeleri çok hoş dedi ve devam etti...

Evet eminim buna sizlerde inanmadınız hadi canım dediniz, bu saydıklarımın hayal ürünü olduğunu bende sizde iyi biliyorsunuz.

Ama biri Londraya gidip İstanbuldaki noel heyecanını anlatsa Londralılar şaşırmaz çünkü noeli Müslümanların sahiplendiğini iyi biliyorlar.

Bizler kendi kutsalımıza bile uzaklaşırken başkasının kutsalına koşuyoruz. Çan çalan sokaklarda Ramazan ve Kurban telaşı yokken ezan okunan sokaklarda noel telaşı var.

Rabbimizin Peygamberin (s.a.v) uyarılarına rağmen gafletteyiz. Her sene aynı şeyleri konuşmaktan bıktık bıktık ve yine bıktık.

Fazla uzatmadan eğip bükmeden sadece birkaç hatırlatmada bulunup susacam. Ama bilmenizi isterim ki bunlar benim sözlerim veya yorumlarım değil bizzat ayet ve hadistir.

Kutsalımıza dil uzatan kara diyen vahşet diyen ama bunlara rağmen bizim sokağımızda bayramlarını dört dilde kutladığımız gayrı Müslimleri dost edinme ve taklit etme üzerine birkaç hatırlatma yapalım;

1-Ey inananlar! Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez.(MAİDE 51)

2-Ey iman edenler! Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden dininizi alaya alıp oyuncak edinenleri ve öteki kafirleri dost edinmeyin. Eğer mü'minler iseniz Allah'a karşı gelmekten sakının. (MAİDE 57)

3-Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir. (TEVBE 23)

4- Bıyığınızı kısaltıp, sakalınızı bırakın ki, müşriklere benzemeyin! [Nesai] (HADİS)

5-Abdullah b. Ömer'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Kim kendini bir kavme benzetirse, o da onlardandır." ( Ahmed: 2/50-92, 7/142, Ebu Davud Libas: 4031 (HADİS)

6-Ömer B. Hattab (r.a.) şöyle dedi: "Acemlerin rumuzlu sözlerini öğrenmeyin. Bayramlarında müşriklerle birlikte kiliselerine girmeyin. Çünkü Allah'ın gazabı onların üzerine iner." (Beyhaki 'Sünenü'l-Kübra: 9/234, Abdürrezzak Musannef: 1609) Abdullah b. Amr dedi ki: "Kim Acemlerin ülkesinde kalırda, onların yeni yıllarını ve mihricanlarını (bayram, festival ve galalarını) kutlayarak (bu şekilde) onlara benzer ve bu hal üzereyken ölürse, Kıyamet Gününde onlarla birlikte haşrolunur."

Dikkat edilirse Ömer (r.a.), Acemlerin bazı sözlerini öğrenmeyi ve bayramlarında kiliselerine girmeyi yasaklamıştır. Bu durumda kafir ve müşriklerin dinlerinden kaynaklanan bir takım şeyleri yapanlara ne hüküm verilmelidir? Onların fiillerini yaparak onlara uyum sağlamak daha büyük bir tehlike değil midir? Onların bayramlarına ve bir takım festivallerine katılmak ve onlar gibi hareket etmek, bayramlarına sadece seyretmek için gidenlerin durumundan daha büyük bir tehlike değil midir?

Madem ki işledikleri ameller sebebiyle bayramlarında onlara Allah'ın (c.c.) gazabı iniyor, amellerinin tamamında ya da bir kısmında onlara katılmak, onlarla birlikte olmak, kendini bizzat cezanın içine atmak değil midir?

UMARIM RABBİMİZİN VE SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZDEN NAKLEDİLEN HADİSLERDEN DERS  ALIP NOELDEN YIL BAŞINDAN UZAK DURMAYA GAYRET GÖSTERECEĞİZ. BEN SADECE HATIRLATTIM TERCİH SİZİNDİR…

ALLAHIN SELAMI HİDAYETE TABİİ OLANLARI ÜZERİNE OLSUN

MEHMET RIDVAN BİNGÖL

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası