Hz Peygamber (sav) in ahde vefası

Hz Peygamber  Allah’tan aldığı tebliğ vazifesini yerine getirirken yanında her zaman vefalı eşi Hz Hatice ve amcası Ebu Talip vardı.

Her nefis gibi Allah Rasulünün iki destekçiside ölümü tatmıştı, Nebi üzgün ve mahzundu. Sonraları bu seneye hüzün yılı dedi siyerciler, Çünkü Nebi hüzünlüydü bir yanda ona ona eziyet veren müşrikler bir yanda dostların gidişi. Hz Zeydle beraber Taif’e gitti Rasul hem ilahi tebliği ulaştırmak hem inşirah bulmak için, Ama Taifliler onu dinlememiş alay etmiş sözleriyle kırmış yorgun gönlünü incitmiş birde Gül ağacını taşlamışlardı.

Ah ah derd üstüne dert ama Rahmet Peygamberi onlara yinede dua etmişti gafillere bedduadan sakınmıştı, Mekkeye geri dönecek ama müşrikler pusuda.

Nebi  hüznüne hüzün derdine dert ekleniyordu, Derken bir haber yayıldı Mekkede: Muhammed (sav) benim himayemdedir dedi bir ses. Evet o sesin sahibi Mutim Bin Adiydi ve Allah Rasulunu himaye etmiş bu sayede Mekkeye girebilmişti.

Aradan yıllar geçmiş müminler Mekkelilerin baskılarından kurtulmak İslamı yaymak için Medineye hicret etmiş ve devlet kurmuştu. Müşrikler bu durumdan rahatsız olmuş hem müslümanların güçlenmemesi hemde kervanlarının geçtiği yolları güvenli hale getirmek için Bedire doğru yol almıştı.

Tabi islam ordusuda Allahın izniyle hazırlanıp Bedre gitmişti.

Savaş başlamak üzere müslümanlar Allah yolunda vurulup Allah yolunda vurmaya hazır. Derken bir ses ; O (sav) konuşunca herkes susar: “Mutim Bin Adiyi görürseniz sakın öldürmeyin bırakın gitsin”

Aradan yıllar geçmiş amma vefa Peygamberi sadakat önderi unutmamıştı yapılan iyiliği ve bizlere vefa dersi vermişti. Bir müşrik olan Mutimin iyiliğini unutmamış bırakın gitsin demişti.

Taif dönüşü hüzünlüyken mahzunken yardım edeni unutmamış bırakın gitsin demişti, Her yönüyle “En güzel örnek” olan Nebi (sav) bizlere vefasıylada örnektir.

Bir müşrik dahi olsa asla vefadan sadakatten taviz vermememiz gerektiğini bizlere bu hareketiyle öğretmişti.

Selam Olsun Vefa Öğretmenine Hak Önderine...

Vefayı, Sadakati, İhmal Etmeme Duasıyla ALLAH’IN SELAMI HİDAYETE TABİİ OLANLARIN ÜZERİNE OLSUN

Mehmet Rıdvan BİNGÖL

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası