Dengeli iki zırh

  • Eklenme Tarihi: 05 Şubat 2018
  • Okunma: 1609
  • Yazar: Betül Toprak

Aile, Allah'ın istediği gibi kurulur ve yaşanırsa darul-islam olur ve dünyadaki cennet AİLE olur ..

Nedir aile ? 

Aile Türkçe terminolojisinde anne, baba ve çocuk yahut çocukların oluşturdukları yuvadır. 
Aile Arapça literatüründe dede, nine çocukları ve torunlarının oluşturduğu soy ağacıdır ..
Ailenin Arapçası "usre'dir " Usre'nin kelime anlamı birbirini dengeleyen ve dışarıdaki tehlikelerden koruyan iki zırh demektir..

Ailenin oluşumu evlenmek yani evlilik ile başlar. Evlilik, Allah'ın emri peygamberin kavli sözüyle başlanıldığı için evlilik bir dindir. Evliliği din olarak gören sahabe gözüyle bakılırsa AİLE dünyadaki cennet olur. Evlilik dindir dedik, insanın dinini gözü gibi koruyup kollayacağı şekilde evliliğini de korumalıdır..

Evlilik hukuktur, hukuk ise yasalardan, kanunlardan oluşur evliliğin yasasını, kanunlarını koyan ALLAH'tır .

Veda hutbesinde resulün tekrardan Allah'ın kanunlarından hatırlattığı kadınlar size Allah'ın emanetidir anayasası erkeklerin ne ile karşı karşıya kalacağını gösterir şüphesiz ki emaneti zayi etmek münafıklıktır ..

Peygamber anlatıyor : 

"Bana cehennemden birkaç şey gösterildi ve cehennemin çoğu kadınlardan oluşuyordu "
Ashab şaşkın, mumineler korku içinde sorarlar :

- Ey Allah'ın Resulü ! Hanımların çoğu inkar ettiği için mı cehenneme girecekler ?

- Hayır ! O kadınlar nankör ettikleri için girecekler onlar ki eşleri birçok iyilik ve ihsanda bulunacak bir defa yapmadı mı "sen bana ne yaptın ki ? Üzerimde hiçbir hakkın yok deyip yapılan iyilikleri yok sayıp nankörlük edecek ve azabi hak olup böyle bir konuma düşecek ...

Evlilik ibadettir, ibadetin külfetine katlanildiğı gibi evliliğin de külfetine katlanilacak ibadet gözüyle bakılırsa şayet müsamaha gösterilir.

Evlilik çok büyük bir imtihandır Sabri kuşanmadan bu yolda yürünülmez.. Kur'an'ı Kerim'de geçen peygamberler de ayetlerde anlatılır her peygamberin ailesiyle imtihanı vardır...
Hz .Adem ve oğlu arasındaki imtihan,
Hz. Nuh ve inkarci eşi ile arasındaki imtihan,
Hz. İbrahim ve evlatsizlığı ile arasındaki imtihan,
Hz. Asiye annemiz ile kocası firavun ile arasındaki imtihan...
Kadınla erkek eşit değil " Eştirler "  Erkeğin sorumluluğu kadına yüklenirse altında ezilir. Kadınlar fıtrat olarak narindirler limon ağaçları gibi. Arap milleti bunu çok güzel bir şekilde anlatırlar. Evli olan kadına zevce erkeğe zevc denir. Zevcin sözlük anlamı bir çift ayakkabı demektir. Ayakkabin sağ teki erkeği sol teki kadını temsil eder. Sağı sola, solu sağa giydirirsen cökezler düşüverir. Eşler arasındaki durum da aynen böyledir yani dengedir ...

İman mücadelesi evlerde başlar ...

Hz. Adem ve Hz. Havva'nın cennetle başlayıp dünya ile devam ettiren yuvaları darul Islamdır. İkamet ettiğimiz yerler mağaralar olsun, çadırlar olsun, kerpiçten yada bazaltlardan yapılan evler olsun iman mücadelesi aileden başlar.. Hz. İbrahim'in iki evi vardır biri Hz. Hacer ve oğlu Hz.İshak ile Filistin el halilde, diğeri Hz .Hacer ve oğlu Hz.İsmail'in Mekke'de ki evinde  iman mücadelesini başlattı. Yada Hz. Peygambere ilk vahiy geldiğinde en yakını, dostu Hz.Ebubekir 'in evine değil yada büyüğü, koruyuculuğunu yapan amcası Ebu Talib'in evine değil kendi evi olan Hz, Hatice'nin evine koştu ve iman mücadelesini başlattı..

İslam'ın medeniyeti evlerdir ve bizi evlerimizden kopariyorlar. Adı akıllı kendi akılsız olan telefonlarla oryantalistlerin bile kullanmadığı uygulamalarla evlerimizi yakıyorlar. Bizim evlerimiz yakıldığı için Filistin zulüm altında Suriye zulüm altında Arakan zulüm altında tüm İslam medeniyetleri yangın yeri olmuş. 

"Ey inananlar ! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyun onun yakıtı insanlar ve taşlardır ; Görevlileri Allah'ın kendilerine verdiği emirlere baş kaldırmayan, kendilerine buyrulanları yerine getiren pek haşin meleklerdir ."(Tahrim 6) 

Ehlimizin dünya geleceğini düşündüğümüzden çok ahiret geleceklerini düşünmek zorundayız. Onlarin cennet yollarını açmak, cehennem yollarına barikatlar kurmak zorundayız çünkü Allah bize (baba) aile yönetimi sorumluluğu yüklemiştir.

Efendimizin : "hepiniz çobansinız ve hepiniz sürünüzden sorumlusunuz hadisi ile evlerimizi yangın yerlerine çeviren kapitalizm sosyalizm, komünizm..izmlerin oyununa gelmemeli aile efradimizla birlikte İslam toplumunu yakmayalim ..

Buna mukabil son olarak bir baba olarak, aile reisi olarak en büyük derdimiz aile olmalıdir. Eğer bizler Rabbimiz' in bize yüklediği bu görevimizi yapmazsak kendimizi, ehlimizi ve toplumumuzu cehennemden kurtarma sorumluluğumuzu yerine getirmezsek kesinlikle bilelim ki Allah'ın melekleri görevlerini yerine getireceklerdir..

Bir örnek istiyorsak ahzap 21 yeterli bizlere :
"Andolsun, Allah'ın resulunde sizin için Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır ."

Dengeli iki zırh olmak duasıyla esselamun aleyküm...

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası