Karavil, Diyarbakır için bir şans

  • Eklenme Tarihi: 11 Mart 2018
  • Okunma: 454
  • Yazar: Yılmaz Acu

Diyarbakır yıllardır sanayileşememenin sıkıntısını yaşıyor. Tabi sanayileşme denilince hemen ilk akla gelen istihdamdır. Yani gençlerin iş ve aş sahibi olması demektir. İşsizliğin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu Diyarbakır'da ciddi oranda istihdam alanı yaratan iş insanlarımızın sayısı bir elin parmağını geçmez.

Diyarbakır'ın zengini de, işsiz gençleri de çok. Kente yatırım yapabilecek durumda çok sayıda iş insanı bulunuyor. Ancak, yatırım yapanların, daha doğrusu elini taşın altına koyanların sayısı oldukça az. Bir çok kişi kazandığını, buraya yatırım yerine, il dışına çıkarıyor.

Diyarbakır'da tüm bu anlattıklarımın dışında cesur olan biri var. Kendini Diyarbakır'a adayan, kazandığını buraya harcayan ve daha fazla istihdam yaratmanın gayreti içinde olan bir değerli iş adamı sayın ; Abdülkadir Karavil.

Karavil ‘i yıllardır tanıyorum. Samimi, dürüst, iyi niyetli, alçak gönüllü, hoş görülü temiz bir insan. Bir çok kişi kenti terk ederken o burada kaldı ve yatırımlarını her geçen gün arttırma gayreti içinde oldu.

Karavil, yaptığı yatırımlarla 2 binin üzerinde kişiye iş imkanı sağladı. Bunu ortalama üç ile çarparsak ve diğer yararlanan esnaf kesimiyle birlikte sayı on bini aşıyor.

Tüm bunları neden anlatıyorum.

Diyarbakır sevdalısı olan Karavil, 40 yıllık bilgi ve birikimini bu kent için harcamaya karar verdi. Bunun için de Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'na aday oldu. Karavil, önümüzdeki günlerde aday olduğunu kamuoyuyla paylaşacak.

''OMUZ OMUZA'' sloganıyla ''SARI LİSTE''den aday olan Karavil, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde büyük başarılara imza attı.

Yatırımcıların çalışamadığı, araçların çamura saplandığı, elektrik, su sorununun olduğu OSB'yi 3.5 yıllık bir sürede sorunlardan kurtardı. OSB modern bir görünüme, yola, suya kavuştu.

Sanayicinin rekabet etme gücü maliyetlerin düşürülmesiyle sağlanır. Maliyetlerde önemli kalemlerden biri de elektrik ve doğal gazdır. Sağlanan doğal gazın yanı sıra kurulan güneş enerjisi sistemiyle OSB kendi elektriğini üretmeye başladı.

Kente yaptığı yatırımlar ve OSB'de gösterdiği başarıyı Karavil'in DTSO'da da göstereceğine kuşku yok. Ancak, başarılı olabilmek için de çok güçlü bir desteği almak gerekiyor.

Sarı güneşi simgeler. Karavil'in de ''SARI LİSTE'' ile güneş gibi Diyarbakır'ın ekonomisini aydınlatıp canlandıracağına inancım tam.

Karavil, bana göre Diyarbakır için büyük bir şans. Eğer gerçekten, ekonomik çıtanın yükselmesi ve istihdamın artırılması isteniyorsa Diyarbakır böyle bir şansı kaçırmamalıdır.

Gaziantep'in Konukoğlu varsa, Diyarbakır'ın da Karavili neden olmasın.Selam saygı dua ile…

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası