Diyarbakır'da işsizlik ve istihdam

  • Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2018
  • Okunma: 177
  • Yazar: Yılmaz Acu

Bir ülke ekonomisinin mevcut durumu ve yapısal değişimi hakkında bilgi sahibi olmak için o ülkenin istihdam yapısına bakmak gerekir.

İstihdam, günümüzün en önemli sorunlarından biridir.

İşsizlik, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde en temel sorunların başında gelmektedir.

İşsizlik ve istihdam oranı özellikle bölgemizde daha yüksek oranlardadır. Güneydoğu anadolu bölgelerindeki işsizlik ve istihdam ekonomik gelişmişlik olgusuna paraleldir.

Bölgemizde özellikle genç işsizlik oranı yüksek oranda olurken, kadın istihdamı sayısı da yeterli değildir.

Güneydoğu yıllardır işsizlik ve istihdam sorunu ile boğuşmaktadır. Bölgenin merkezi konumundaki Diyarbakır'ın işsizlik ve istihdam sorununu aşarak ekonomik gelişmişlik sağlaması çevre illere de olumlu şekilde yansıyacaktır.

Ortak akıl ve ortak vizyonla yatırımların yapılması işsizliğin azaltılması ve istihdam alanlarının yaratılmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Kentlerin ekonomik gelişmişlik düzeylerini artırmalarında iş insanlarına önemli görevler düşmektedir. Ülkemize daha fazla katkı sağlayabiliriz. Yatırımlarla kentlerimiz kalkınacak ki ülkemiz de kalkınsın ve büyüsün.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük yatırımcısı olan İş adamı Sayın Abdülkadir Karavil bey , yatırımlarıyla istihdama önemli katkılar sunmaktadır.

Sarı Liste'den Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Karavil, iyi günde de kötü günde de hep bu kentte kaldı ve yatırımlarını sürdürmeye devam etti.

Bu kentte Karavil, gibi yatırım yapacak güce sahip 500'ün üzerinde insan var. Ancak, maalesef hiçbiri Karavil gibi yatırım yapmadı.

Karavil gibi kazandığı her kuruşu bu kent için yatırıma dönüştüren yok. Bunun adı Diyarbakır sevgisidir. Bu kente vefa borcudur. Gönül isterdi ki diğer işadamlarımız da ciddi anlamda yatırımlarını yapsın.

Karavil gibi yatırım yapacak güce sahip iş insanları da ciddi anlamda yatırım yapsalardı, bugünkü Diyarbakır daha farklı olurdu.

Gönlü Diyarbakır sevgisiyle dolu olan Karavil, bilgi ve tecrübesini bu kente harcamak ve bu kentin ekonomisini geliştirmek ve gençler için iş alanları açmanın gayreti içerisinde.

Karavil, geçtiğimiz günlerde muhteşem bir tanıtım etkinliğiyle Sarı Liste’den aday olduğunu açıkladı ve projelerini anlatırken hep istihdama değindi.

Karavil'in projelerinin istihdama yönelik olduğunu görmek beni, bir Diyarbakırlı olarak oldukça mutlu etti.

Açıklamasında; ''4 yılda Organize Sanayi Bölgesi'nde neden çalışan sayısını 50 bine yükseltmeyelim'' demesi oldukça iddialıydı.

OSB dışında da istihdam alanlarının yaratılmasına yönelik çalışmalar yapacağını açıklayan Karavil, sürekli söylediğim gibi Diyarbakır için büyük bir şanstır. Diyarbakır bu şansı iyi değerlendirmelidir.

Bana göre, Diyarbakır'ın artık bir değişime ve dönüşüme ihtiyacı var. Yapılacak değişimle, Karavil'in Diyarbakır'da bu dönüşümü gerçekleştireceğine inanıyorum.

Karavil'in, gerek bölgedeki başarılı yatırımları ve gerekse OSB'de yaptığı başarılı çalışmalar ortadadır. Aynı başarılı çalışmayı DTSO'da da gösterecektir.

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası