Samimiyetsizsiniz

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.Salat ve selam, Hz.Peygamberin,ehli beytinin ve Nebi’nin yolunu takip edenlerin üzerine olsun.

İnsanlığın ilk dönemlerinden itibaren insanlar tarafından ortaya farklı farklı akımlar teoriler ve fikirler ortaya atılmış ve herkes fikirlerini ispatlama veya dayatma yoluna gitmiştir, Günümüzde ise teknolojik gelişmelere bağlı olarak iletişim kolaylaşmış bunun neticesinde etkileşim dahada artmıştır. Her alanda olduğu gibi din konusundada ciddi gelişmeler yaşanmıştır.

Tabi bu bazen nimet bazense külfet halini almıştır. Teknolojinin özellikle sosyal ağların gelişmesiyle dini bilgi edinme kolaylaştığı gibi bilgi kirliliği ve fikir karmaşasıda artmıştır. Kirli fikirli, art niyetli insanlar özellikle sosyal medya üzerinden kara propaganda amaçlı bir çok bilgi ve fikir paylaşmış ve maalesef bunda ciddi manada etkili olmuştur. Bütün bunları yazmamız elbette mümkün olmayacaktır,

Bu yazıda inşallah günümüz trendlerinden olan “Müslümanlar Hacca veya Umreye gitmesinler parayı fakirlere dağıtsınlar” ve “Suudi yönetiminden dolayı müslümanlar haccı boykot etsinler” söylemleri üzerinde durup azda olsa bilgi vermeye çalışacaz: İlk olarak; Hacca veya umreye gitmek yerine müslümanlar paralarını dağıtsınlar diyenlere bir iki laf edelim: Herkes şunu iyi bilmelidir ki hac Allah’ın emri ve islamın beş şartından biridir, Bu kıyamete kadar böyledir, Allah’ın emri olan, farziyeti Kuran ve Sünnetle sabit olan hac farizasını engellemek haşa karalamak hiç kimsenin haddide, harcıda değildir. Sadaka vermeyi iman edenlerin vasfı olarak bildiren dinimize bu konuda kimsenin söz söyleme hakkı bulunmuyor. “Bir hurma tanesi bile olsa infak et Ey Bilal” diyen nebinin ümmetine kimsenin bu konuda saldırma hakkı yoktur, Mümin bana ne demiyendir elbette aç olanı doyurur çıplak olanı giydirir ama farz olan ibadetide elbetteki yerine getirir.

Kimsenin rızkını çalmadan gasp etmeden hacca giden umreye giden mümini hiç kimse bu konuda yadırgamamalıdır, Eğer gerçekten derdiniz fakir fukaraysa dillendirmeniz gereken hac farizası değil daha başka şeyler olmalı; Mesela içki ! İçki fiyatları malumunuzdur muhakkak çoğumuz fiyatlarına şahid olmuşuzdur ucuza içki yok. Ey haccı umreyi diline dolayan gafil sen hiç içki içen birine senin içtiğin o içkinin bir şişesi ile fakir bir çocuğa ayakkabı alınır dedin mi ? Yada içki içene senin içtiğin o şişenin parasıyla sadece tek şişenin parasıyla fakire bir eve en az iki kilo et alınır dedin mi ? Demedin değil mi ? Çünkü senin derdin başka. Her gün ülkemizde binlerce ton ekmek çöpe dökülüyor bu konuyu hiç gündem ettin mi ?Ağızlarından salyalar akıtanlar görmüyor mu çöpe giden ekmeği, israf edilen yemekleri ,israf edilen suları görmüyor mu ? Peki ya kasapta kırk lira olan etin porsiyonunu içkili restorantlarda yüzlerce liraya tüketenlere edecek tek lafınız yok mu çakma Don Kişotlar ? Ha sosyal medyada gördünüz belki tatilcilere gitme tatile fakir doyur dediniz mi ? Yok tabiki demediniz siz anca dine düşmanlık edin.

Gelelim ikinci meseleye; Suudi yönetiminden dolayı hac boykot edilmelidir diyenler, Hz.Peygamber’in hayatını bir defa olsa bile okudunuz mu? Hudeybiye antlaşması var islam tarihinde hatırlarsınız belki. Müminler Hz.Peygamber’in öncülüğünde umreye giderken Hudeybiye denilen yerde cereyan eden olaylar neticesinde antlaşma imzalanmış ve müslümanlar daha sonraki yıllarda Kabe’yi ziyaret etmiş ibadetlerini ifa etmiştir hemde Mekkenin yönetimi müşriklerin elindeyken Kabe’nin idaresi, anahtarı putperest müşriklerin elindeyken müslümanlar Hz.Peygamber’le beraber Mekke’ye gitmiştir. Allah Resulü müşriklere rağmen Kabe’yi ziyaret etmişken bugün Suudi yönetiminden dem vurmanın ancak iki açıklaması olur ya gerçekten İslam tarihinden haberiniz yok yada bu dinle İslamla probleminiz hazımsızlığınız var dilerim birincisi olsun. Bunun yanında işgal altında olsalar bile islam beldelerini ziyareti kesmek oraları yalnız bırakmak müslümana yakışmaz şimdi Yahudi terör şebekesi israil Kudüs’ü işgal etti diye Mescid-i Aksa’dan vazmıgeçecez. Hayır asla ne Mescid-i Haram ne Mescid-i Nebi nede Mescid-i Aksadan vazgeçmeyecez idareleri Müşriklerin elinde dahi olsa o beldeleri asla yalnız bırakmaycaz varsın kargalar ötemeye devam etisin... 

Allah’ın selamı hidayete tabii olanların üzerine olsun.

Mehmet Rıdvan BİNGÖL

Etiketler:
YORUMLAR

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

© 2014 Arz Haber. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!


YUKARI ÇIK
popüler cevap dünya atlası